Polacy i ochrona powietrza. W Małopolsce wiemy najwięcej o smogu w skali całego kraju

Mieszkańcy Małopolski mają najwyższą świadomość ekologiczną w kraju. Tak wynika z najnowszych badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank gospodarczy, którego historia sięga 1928 roku. Zrzesza niezależnych ekspertów i zajmuje się m. in. przygotowywaniem analiz do realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a także popularyzacją polskich badań naukowych. Jedną z jego najnowszych publikacji jest raport „Polacy i ochrona powietrza”.

Wynika z niego, że aż 65 proc. mieszkańców województwa małopolskiego zdaje sobie sprawę z konsekwencji oddychania zanieczyszczonym powietrzem i wie, jakie są jego źródła. Dla porównania w województwie lubuskim zaledwie 11 procent wie o zanieczyszczeniach powietrza, którym oddycha.

57 procent Małopolan ma też świadomość obowiązywania uchwał antysmogowych, podczas gdy w innych regionach wskaźnik ten wynosi od kilkunastu do 38 procent.

– Wyniki analizy Polskiego Instytutu Ekologicznego wcale mnie nie zaskakują. Edukacja z zakresu ochrony środowiska, szkodliwości smogu, konieczności wymiany „kopciuchów” to ważna część działań Zarządu Województwa Małopolskiego. Przypomnę, że tylko nasi ekodoradcy, którzy działają już w 62 gminach Małopolski, udzielili w ciągu ostatnich lat blisko 600 000 porad – komentuje wyniki badania wicemarszałek Tomasz Urynowicz w rozmowie z malopolska.pl.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie