Autokary pod lupą policji i ITD

Małopolscy uczniowie rozpoczynają dziś Ferie Zimowe! Z dwóch tygodni „laby” mogą się również cieszyć uczniowie z województwa świętokrzyskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Okres ferii to jednak czas wzmożonej pracy policjantów, którzy równolegle rozpoczynają akcją „Bezpieczny Autokar – Ferie 2016”.

Akcja rok rocznie mobilizuje zarówno policjantów jak i Inspektorów Transportu Drogowego, którzy w okresie ferii odpowiadają za bezpieczeństwo na drogach i kontrole stanu technicznego autobusów, które nie zawsze są w dobrej kondycji.

Kontrole odbywają się w miejscach wyznaczonych do odjazdu na wypoczynek najmłodszych. Policjanci i ITD zachęcają, by rodzice informowali o planowanej zbiórce swoich dzieci i wzywali na miejsce patrole, które sprawdzą czy pojazd, którym dzieci mają wyruszyć na wypoczynek, są sprawne technicznie, a kierowca jest trzeźwy i posiada odpowiednie zezwolenia.

Kontrole będą trwały do ostatniego dnia ferii, a więc do 28 lutego. Dodatkowo rodzice obawiający się o bezpieczeństwo swoich dzieci, będą mogli korzystać ze specjalnej infolinii uruchomionej na okres Ferii Zimowych. Pod numerem telefonu 22 220-43-00, pracownicy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego odpowiedzą na wszystkie pytania związane z akcją „Bezpieczny Autokar – Ferie 2016” oraz podpowiedzą, jak zorganizować kontrolę autobusu.

Akcja – co udowodniły poprzednie lata, jest niezwykle potrzeba. W poprzednim roku w czasie ferii inspektorzy skontrolowali w sumie ponad 920 pojazdów, z czego aż 96 kierowców zostało ukaranych mandatami, 10 pojazdów nie dopuszczono do ruchu i zatrzymano 63 dowody rejestracyjne.

(pt)

Zobacz także