Policja na tropie otwartych siłowni, restauracji i osób uciekających z kwarantanny. Są wyniki kontroli w Krakowie

Policjanci nadal sprawdzają, jak przestrzegane są przepisy ograniczające działalność lokali gastronomicznych, siłowni, klubów fitness. Są wyniki takich kontroli w Krakowie. W ostatni weekend ukarali właścicieli otwartych restauracji i siłowni, kary czekają też kilkaset osób nieprzestrzegających przepisów sanitarnych, w tym osoby, których nie zastano w domu, choć przebywają na kwarantannie.

Od piątku do niedzieli krakowscy policjanci skontrolowali 152 obiekty handlowe, 111 obiektów usługowych, w tym 44 hotele, 69 siłowni oraz 37 restauracje. Kontroli poddane zostały również 322 środki transportu komunikacji publicznej.

W wyniku tych działań jawniono nieprawidłowości m.in. w 8 lokalach gastronomicznych, które mimo zakazu działały, podając posiłki na miejscu. W związku z tymi nieprawidłowościami pouczonych zostało 85 osób, a wobec kolejnych 53 policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie za łamanie reżimu sanitarnego. W 5 przypadkach sprawę pod kątem popełnienia przestępstwa zbada prokuratura – relacjonują funkcjonariusze policji.

Policjanci dopatrzyli się również 5 nieprawidłowości podczas kontroli siłowni. Wobec 61 lekceważących epidemiologiczne obostrzenia osób przebywających w siłowniach policjanci sporządzili dokumentację, która może zostać przesłana do sądu z wnioskiem o ukaranie. W 7 przypadkach, w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa sprowadzenia niebezpieczeństwa powszechnego poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego, sprawę zbada prokuratura.

Policjanci sprawdzają również czy osoby przebywające na kwarantannie przebywają w miejscu izolacji. W weekend przeprowadzono ponad 25 000 takich sprawdzeń w Krakowie. W 386 przypadkach pod wskazanymi adresami nie zastano osób, wobec których prowadzone jest teraz postępowanie wyjaśniające mogące skutkować w sądzie grzywną do 5000 zł bądź nałożeniem wysokich kar przez sanepid.

W miniony weekend funkcjonariusze za niestosowanie się do tego nakazu noszenia maseczki ukarali mandatami aż 397 osób, natomiast wobec 103 osób skierowany zostanie do sądu wniosek o ukaranie. Za brak maseczki pouczono tylko 20 osób.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie