Policja odzyskała trzy zabytkowe obrazy. Wpadł 65-letni paser

fot. KWP Kraków

Wróciły na swoje miejsce. Pod koniec marca z jednego z krakowskich mieszkań skradziono trzy nieduże, acz cenne obrazy. Odnaleziono je przy 65-letnim mężczyźnie – szedł z nimi pod pachą przez Kazimierz.

Skradzione zabytki to obraz olejny „Panorama miasta” nieznanego autora, datowany na lata 1601-1800 r. (o wymiarach 24×17 cm), obraz olejny „ Pejzaż górzysty” nieznanego autorstwa, z tego samego okresu (o wymiarach 20×28 cm) oraz „Krajobraz z wodospadem” (25×17 cm) wykonany również techniką olejną, datowany tak jak dwa poprzednie.

Informacja o skradzionych dziełach wraz z dokładnym ich opisem natychmiast trafiła do „Krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem”, który zgromadzi dane o kradzieżach muzealnych powstałych po roku 1970, a wraz z powstaniem w 1992 roku pierwszej elektronicznej wersji bazy danych dokumentuje również straty poniesione przez m.in. kolekcjonerów prywatnych. Każda z tych prac wyceniona została przez pokrzywdzonego na 20 tys. złotych.

W toku czynności dochodzeniowych prowadzonych przez Wydział Dochodzeniowo – Śledczy KMP w Krakowie oraz Wydział do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej Zarządu w Krakowie CBŚP uzyskano informacje, z których wynikało, że obrazy mogą być w posiadaniu pewnego 65-letniego mężczyzny – mieszkańca Krakowa. W ostatnią środę w godzinach południowych na ulicy Szerokiej policjanci (CBŚP oraz KMP Kraków) zatrzymali tego człowieka, który miał przy sobie poszukiwane skradzione 3 obrazy. Sprawca w dniu 21 kwietnia usłyszał zarzuty paserstwa (art. 291§1 k.k. – za co grozi mu 5 lat pozbawienia wolności) a decyzją prokuratora zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci dozoru. Policyjni detektywi ustalają w jaki sposób podejrzany wszedł w posiadanie skradzionych dzieł sztuki.

(wm, KWP Kraków)

Zobacz także