Policja zapowiada na święta wzmożone kontrole – na drogach i w parkach

Kontrola prędkości i stanu trzeźwości kierujących, sprawdzanie, czy wszyscy stosują się do obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa, ściganie zbyt poważnie podchodzących do tradycji lanego poniedziałku – to główne działania krakowskiej i małopolskiej policji na czas Świąt Wielkanocnych.

„Wielkanoc 2021” – pod takim hasłem policja będzie prowadzić wzmożone działania przez kilka najbliższych dni. „Pamiętajmy, by Święta Wielkanocne nie był pretekstem do zaniechania przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Spędźmy je w miejscu zamieszkania, wyłącznie w gronie domowników – w ten sposób zagwarantujemy sobie i swoim bliskim, że nie narazimy ich na utratę zdrowia i życia” – apelują mundurowi. Apelują też o przestrzeganie obostrzeń, nakazów i zakazów służb sanitarnych, głównie zasłanianie ust i nosa, ograniczenia w transporcie publicznym oraz przestrzeganie limitów w sklepach i kościołach.

Policjanci w Krakowie i Małopolsce codziennie będą sprawdzać, czy mieszkańcy objęci kwarantanną stosują się do jej zasad. Bezwzględną represję stróże prawa będą stosować również wobec osób niestosujących się do obowiązku noszenia maseczki, ale także wobec łamania innych nakazów i zakazów. W okresie świątecznym, policjanci będą kontrolować miejsca, gdzie mogą gromadzić się ludzie – parki, dworce, przystanki.

„By uniknąć potencjalnych wybryków chuligańskich podczas świąt, przede wszystkim w tzw. „malowaną noc” i „lany poniedziałek”, gdy zwykle dochodziło do uszkodzeń czy dewastacji mienia, jak również do niekontrolowanego oblewania wodą przechodniów i przejeżdżających pojazdów, małopolska Policja zwiększy liczbę patroli w centrach miejscowości” – ostrzegają policjanci. I zapowiadają, że będą karać osoby oblewające woda innych ludzi.

Mimo pandemii policja spodziewa się na drogach większego natężenia ruchu. Policjanci mają zdecydowanie reagować na wykroczenia popełniane przez kierujących, tj. przekraczanie dopuszczalnej prędkości jazdy, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także przewożenia dzieci poza specjalnym fotelikiem ochronnym. Nie będzie żadnej tolerancji dla pijanych kierowców oraz dla agresji na drodze.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie