Policja zatrzymała… policjantów w radiowozie

Fot. malopolska.policja.gov.pl/

W miejscowości Juszczyn funkcjonariusze suskiej drogówki zatrzymali parę umundurowaną jak policjanci i poruszającą się pojazdem oznakowanym jak radiowóz policyjny. Policjanci mogą kontrolować swoich kolegów? Do tego w mundurach i w radiowozie, a więc na służbie? Pewnie tak, ale tym razem prawdziwi policjanci złapali „przebierańców”. Nie wiadomo, ilu kierowców dało się wcześniej złapać fałszywym mundurowym i czy nie zapłacili im za wykroczenia lub przymknięcie oka na złamanie przepisów ruchu drogowego.

To była bardzo nietypowa interwencja. 30 sierpnia 2020 r. około godz. 19:00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji  w Suchej Beskidzkiej patrolujący Juszczyn zwrócili uwagę na granatowy samochód marki VW Passat. Auto miało oznakowanie radiowozu typowe dla lat 90. Kierowca i pasażerka ubrani byli w mundury policyjne (niebieska koszula oraz spodnie poprzedniego wzoru), posiadali pagony policyjne, pasy, kabury na broń, koszule oraz czapki z białym otokiem. Ich samochód posiadał zamontowane sygnały uprzywilejowania (błyskowe barwy czerwonej i niebieskiej), radiostację i miernik prędkości Rapid.

Dla przeciętnego kierowcy byli to zwykli policjanci, choć okazało się, że to byli przebierańcy. Ale pewnie niektórzy dali się im nabrać, bo ta właściwa policja szuka świadków,którzy widzieli, jak „policjanci” kontrolowali inne samochody. Poszukiwane są także osoby, które były przez fałszywych mundurowych zatrzymywane do tzw. kontroli drogowej, „legitymowane” itp.

W niedzielę w miejscowości Juszczyn funkcjonariusze suskiej drogówki zatrzymali parę umundurowaną jak policjanci i…

Opublikowany przez Małopolska Policja Poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Tacy kierowcy powinni zgłosić ten fakt u dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Suchej Beskidzkiej osobiście lub telefonicznie pod nr 47 83 28 211 lub zgłosić się do najbliższej jednostki Policji. – Zeznania tych osób oraz pokrzywdzonych są niezbędne, a zarazem kluczowe do dalszego wyjaśnienia tej sprawy, jak również do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób, które mogły dopuścić się poważnych przestępstw – podkreślają prawdziwi policjanci. Jednocześnie Policja informuje, że osoby, które ewentualnie przekazały pieniądze lub od których sprawcy próbowali je wyłudzić, nie podlegają odpowiedzialności karnej.

„W związku z podejrzeniem podawania się przez nich za funkcjonariuszy publicznych czterdziestolatkowie z powiatu chrzanowskiego zostali zatrzymani, a ich pojazd zabezpieczono. Wobec zatrzymanych rozważane są zarzuty m.in. przestępstwa przywłaszczenia funkcji funkcjonariusza publicznego oraz wykroczeń dotyczących posiadania lub używania sygnałów uprzywilejowania i złamania zakazu używania munduru policyjnego lub jego części” – informuje biuro prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

(red)

Zobacz także