Pomnik Grunwaldzki do czyszczenia

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zabiera się za odnawianie pomnika Grunwaldzkiego. Warto podkreślić, że czyszczenie pomnika odbędzie się przy wykorzystaniu specjalnie sprowadzonych do Krakowa na tę okazję… łusek orzechów arachidowych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych.

Pomnik wymaga pilnej odnowy, bo podobne prace nie były prowadzone przy nim od 1976 roku, a więc od momentu, gdy pomnik Grunwaldzki ponownie stanął na pl. Matejki. Dzięki nowoczesnej metodzie czyszczenia pomnika, uda się nie tylko pozbyć zanieczyszczeń zalegających na pomniku, ale uszlachetnić pokrywającą go patynę.

To nie pierwszy raz, gdy łuski orzechów arachidowych są wykorzystywane do czyszczenia pomnika, podobny system zastosowano również w przypadku pomnika Mikołaja Kopernika przy Uniwersytecie Jagiellońskim.

Remont warto około 150 tys. złotych powinien zakończyć się jeszcze przed Światowymi Dniami Młodzieży, które będą odbywały się w Krakowie. Niewykluczone, że ZIKiT jeszcze w tym roku przeprowadzi również prace konserwatorskie przy pomniku Adama Mickiewicza na Rynku Głównym.

(pt)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie