Pomóżmy krakowskim jerzykom! Świetna akcja konserwator Moniki Bogdanowskiej

Wojewódzka Konserwator Zabytków prosi o zgłaszanie do swojego biura adresów budynków, w których znajdują się siedliska jerzyków. Dzięki temu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków opracuję listę takich miejsc i przy okazji wydawania pozwoleń na prace remontowe będzie wskazywał konieczność ochrony lęgowisk tych pożytecznych ptaków.

Jerzyki to niepozorne, lecz bardzo pożyteczne ptaki. Gnieżdżą się w miastach, w szczelinach wysokich budynków. Przylatują do Polski z dalekiej Afryki w pierwszych dniach maja, a odlatują na początku sierpnia.

Najczęściej można je obserwować, jak kołują wysoko nad osiedlami w godzinach porannych i wieczornych, dając o sobie znać charakterystycznym piskiem.

Jerzyki większość swojego życia spędzają w locie. Są one prawdziwymi podniebnymi sprinterami – w pogoni za zdobyczą potrafią rozpędzić się do 200 km/h!

Dieta jerzyków jest największym sprzymierzeńcem człowieka. Żywią się niewielkimi owadami latającymi. Do pożywienia jerzyków należą m.in. komary i muchy. Potrafią znacząco ograniczyć populację uciążliwych dla człowieka owadów.

jk

Najnowsze

Co w Krakowie