Jest pomysł, jak chronić Lunetę Warszawską przed deweloperami

Połknęli już wiele terenów zielonych, teraz chcą pożreć jeden z ciekawszych zabytków Krakowa. Dzisiaj na sesji Rady Miasta ma się pojawić projekt uchwały, który ma na celu ochronę Lunety Warszawskiej przed zabudową.

Projekt uchwały przygotował klub PO. – W środę spróbujemy wprowadzić ją do porządku uchwał – mówi szef krakowskiej Platformy, Aleksander Miszalski.

O sprawie planowanej zabudowy Lunety Warszawskiej pisaliśmy w połowie listopada. W tym przypadku betonowanie Krakowa przekroczyło wszystkie granice, bo budowa osiedla w tym miejscu nie tylko naraża na uszkodzenie cenny zabytek ale też pozbawia krakowian cennego terenu zielonego w centrum miasta:

Mieszkańcy bronią fortu. Trwa betonowanie Krakowa

Radni będą chcieli w jej ramach zobowiązać prezydenta miasta do przygotowania uchwały o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca.

Wkrótce UNESCO?

Oraz, co najważniejsze, doprowadzić do wykupu tych terenów przez gminę miejską.

Radni powołują się na wiele argumentów. Zwracają uwagę, że to jeden z najlepiej zachowanych zabytków XIX-wiecznej Twierdzy Kraków, przypominają, że lada dzień może trafić na listę UNESCO. „Przedmiotowy teren jest również jednym z nielicznych terenów zaklasyfikowanych jako obszar zieleni o /wysokich walorach przyrodniczych/” – czytamy w projekcie.

Projekt uchwały przewiduje, że w sąsiedztwie fortu powinien powstać ogólnodostępny park. „Takie działanie zapewni kompleksową ochronę walorów przyrodniczo-kulturowych założenia fortecznego Luneta Warszawska” – czytamy w projekcie.

Mieszkańcy pomogą

Uchwała jest wsparta inicjatywą mieszkańców Krakowa. Obecnie prawie 600 osób podpisało petycję do Prezydenta Miasta Krakowa wzywającą do niedopuszczenia do zabudowy terenu zieleni fortecznej. Wiele osób profesjonalnie zajmujących się Twierdzą Kraków także wskazuje na konieczność całościowej ochrony zachowanego do dzisiaj założenia fortecznego „Luneta Warszawska”.

Mieszkańcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Ratujmy Fort Luneta Warszawska deklarują chęć współpracy i wsparcia działań mających na celu uporządkowanie założenia fortecznego którego ostatecznym efektem ma być utworzenie parku miejskiego.

(wm)

23 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
23 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie