Popularny sklep „Jubilatka” kończy działalność. Urząd miasta proponują pomoc

Kultowy sklep „Jubilatka”, który znajduje się na os. Teatralnym w Krakowie nie zostanie zamknięta? Jest na to szansa. Krakowski magistrat przedstawił rozwiązania, które pomogą „Jubilatce”.

O tym, że z Nowej Huty zniknie kultowe dla mieszkańców dzielnicy miejsce, poinformowała  właścicielka księgarni. Powodem jest gigantyczny czynsz, którego kwota za miesiąc to aż 25 tysięcy złotych. Właścicielka zorganizowała wyprzedaż, a mieszkańcy zmobilizowali się i jeszcze przed likwidacją chcą wesprzeć sklep. W sieci pojawiło mnóstwo komentarzy, których wspólnym mianownikiem jest rozżalenie, że z mapy miasta znika kolejny popularny sklep.

Do sprawy odniósł się wiceprezydent Andrzej Kulig, który zapowiadał spotkanie właścicielki z przedstawicielami Zarządu Budynków Komunalnych. Do takiego spotkania faktyczne doszło, teraz poznaliśmy jego szczegóły. Wśród proponowanych rozwiązań jest podnajęcie części powierzchni sklepu innemu przedsiębiorcy lub przeniesienie działalności

Obecnie rozważane są różne, dopuszczalne prawnie, formy pomocy. Możliwe jest podnajęcie przez właścicielkę „Jubilatki” do 50 proc. powierzchni lokalu na rzecz innego przedsiębiorcy lub podział lokalu, co ułatwiają cztery osobne wejścia. Przy zastosowaniu obu rozwiązań ograniczona byłaby powierzchnia najmu, a równocześnie spadłyby koszty związane z utrzymaniem sklepu. Pani Barbara (właścicielka) rozważa również przeniesienie działalności do innego gminnego lokalu o znacznie niższej powierzchni, w czym miasto będzie starało się jej pomóc.

Problem, na który zwrócono uwagę jest wielkość samego lokalu. Parter zajmuje 300 m2, a piwnica 117,45 m2. Powierzchnia przekłada się na wielkość opłat związanych z utrzymaniem sklepu, w tym kosztów ogrzewania i prądu.

fot. ZBK w Krakowie

Pani Barbara wynajęła od miasta lokal użytkowy na os. Teatralnym 11 w Krakowie w 2011 r., w trybie konkurencyjnym, czyli w ramach ustnej licytacji. O stawce czynszowej, do jakiej warto licytować ten lokal, decydowała pani Barbara. Stawka wyjściowa wynosiła 22 zł za 1 m2. Właścicielka „Jubilatki” zaproponowała w licytacji stawkę 45 zł za 1 m2. Czynsz za najem lokalu ustalono w wyniku własnej decyzji najemcy i w granicach jego możliwości finansowych.  – Warto tu zaznaczyć, że czynsz nigdy nie był podwyższany przez miasto w sposób uznaniowy – wylicytowana w aukcji stawka była jedynie waloryzowana o wskaźnik inflacji – tłumaczy krakowski magistrat. Urzędnicy dodają, że w okresie pandemii COVID-19 miasto, na wnioski najemcy, przyznawało obniżki czynszu lokalu na ogólną kwotę blisko 60 tys. zł.

Wyjściowe przy licytacji stawki czynszu lokali położonych w Nowej Hucie są znacznie niższe niż w innych częściach miasta. Przykładowo dla działalności takiej jak prowadzona obecnie w lokalu stawka wyjściowa do licytacji czynszu w Nowej Hucie wynosi 31,40 zł/m2, natomiast dla porównania, w ścisłym centrum miasta – 86,30 zł/m2.

Sklep „Jubilatka” znajduje się pod adresem os. Teatralne 11. Na chwilę obecną czynny ma być do końca lutego 2024 r.

Jarek Strzeboński 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie