Poseł PO: ojciec prezydenta Andrzeja Dudy może łamać prawo, bo wie, że syn może go w każdej chwili uniewinnić

Musisz przeczytać

Poseł PO Marek Sowa i sejmikowy radny PO Jerzy Fedorowicz złożyli do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity z PiS skargę na przewodniczącego małopolskiego sejmiku Jana Dudę z PiS. Twierdzą, że ojciec prezydenta złamał prawo. Według posła Sowy przewodniczący sejmiku, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy, czuje się bezkarny, bo wie, że syn może go uniewinnić w każdej chwili.

Prof. Jan Duda, przewodniczący sejmiku, ojciec prezydenta czuje się bezkarny. On wie, że może łamać prawo, bo syn w każdej chwili może go uniewinnić, nawet przed zapadnięciem prawomocnego wyroku – powiedział poseł PO Marek Sowa. Jak twierdzi poseł, prowadzący ostatnie obrady sejmiku prof. Jan Tadeusz Duda, złamał dwie ustawy – o samorządzie terytorialnym i o wykonywaniu mandatu posła.

Pierwsza z ustaw gwarantuje opozycji możliwość wprowadzenia na sesję przynajmniej jednego projektu uchwały, rezolucji lub apelu. Radni Koalicji Obywatelskiej zgłosili projekt rezolucji dotyczący zwiększenia puli unijnych dotacji dla Małopolski na lata 2021-2027, ale głosami PiS ten projekt został wycofany z obrad.

Z kolei ustawa o wykonywaniu mandatu posła daje parlamentarzystom prawo zabrania głosu na sesji sejmiku – prof. Jan Duda dopuścił posła Sowę do głosu dopiero w wolnych wnioskach, choć ten chciał zabrać głos przed zdjęciem z obrad projektu rezolucji dotyczącej unijnych funduszy dla Małopolski.

Rezolucja miała na celu wsparcie Zarządu Województwa, ale pan marszałek i zarząd powiedzieli, że sejmik nie jest im do niczego potrzebny – powiedział radny Jerzy Fedorowicz. Składamy skargę i oczekujemy wyjaśnień – podkreślił radny Fedorowicz.

Liczymy na to, że wojewoda małopolski podejmie kroki prawne w celu wyjaśnienia tego, co zaszło na sesji sejmiku 22 lutego – podsumował poseł PO Marek Sowa.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca