Posłanka Kukiz’15: Premiera filmu „Wołyń” powinna się odbyć

Fot. Krzysztof Wołyń / materiały producenta

Po zaleceniach ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zaplanowany na dzisiaj pokaz filmu „Wołyń” w Kinie Kijów został odwołany. – Dobrze by było, żeby premiera jednak się odbyła – mówi na antenie Radia Kraków posłanka ruchu Kukiz’15, Agnieszka Ścigaj.

Atmosfera wokół filmu sięga zenitu. Dzisiejsza premiera miała odbyć się z udziałem reżysera i zaproszonych przez Instytut Polski ukraińskich gości. Po projekcji miała odbyć się dyskusja nad filmem. Ale nie dojdzie ani do jednego, ani do drugiego. Ukraiński MSZ przesłał do ambasady RP na Ukrainie pismo w którym „usilnie zaleca” stronie polskiej odwołanie imprezy „w trosce o porządek publiczny”.

– Oglądałam „Wołyń”. To film, który zostaje przed oczami. To dzieło artystyczne pokazujące fakty historyczne – mówi Ścigaj. – W naszych relacjach z Ukrainą powinien być moment, w którym znamy przeszłość, rozumiemy ją i akceptujemy. Na tej podstawie trzeba budować przyszłość. Każdy kto chce budować dobre relacje, powinien uznać, że wcześniej nie było najlepiej. Tak postrzegam budowanie relacji. Nie ma nic złego w tym jak jasno powiemy, że na Wołyniu było ludobójstwo – dodaje posłanka.

Jej zdaniem pokaz powinien odbyć się zgodnie z planem. – Dobrze by było, żeby premiera była. O opinie warto zapytać tych, którzy go widzieli. On pokazuje drastyczne sceny. Z tych wszystkich faktów ujawnionych przez IPN wiemy, że tak było. Trudno sobie to wyobrazić, ale reżyser mocno wstrząsnął emocjami. Warto, żeby Ukraińcy się do tego odnieśli – dodaje Ścigaj.

TUTAJ cała rozmowa.

(wm)

Fot. Krzysztof Wołyń / materiały producenta

Zobacz także