Potężne plany Kraków Airport! Nowi przewoźnicy, nowe połączenia, rozbudowa

fot. KRKnews

Gdyby przy każdym ważnym wydarzeniu w Kraków Airport urządzać imprezę, to z Balic non-stop dobiegały odgłosy wystrzałów korków od szampana. Lotnisko właśnie pochwaliło się osiągnięciami za 2017 rok, a chwalić ma się czym.

Przykłady? W 2017 roku po raz pierwszy obsłużono ponad pięć milionów pasażerów, otwarto Centrum Edukacji Lotniczej, wprowadzono nowe logo, odebrano prestiżową nagrodę ASQ w kategorii Europa – Best Improvement by Region (za poprawienie jakości obsługi pasażerów), a także nominację do nagrody World Routes Marketing Award.

– Dzięki 101 połączeniom w 2017 r. Kraków Airport awansował do grona portów, obsługujących powyżej 5 mln pasażerów w ciągu roku – mówi Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

W 2017 r. powróciło również połączenie do Chicago i pojawili się nowi przewoźnicy: EL AL i Ukraine International Airlines. Ogłoszono też połączenia do Dubaju.

– Małopolska i Kraków przyciągają. Potwierdza to struktura ruchu pasażerskiego. Nie byłoby to możliwe bez 28 nowych połączeń, w tym aż 5 do nowych krajów: Stanów Zjednoczonych, Portugalii, Czech, Maroka i na Ukrainę. Wielu Małopolan ucieszył powrót bezpośredniego połączenia do Chicago. Nasi pasażerowie coraz chętniej korzystają również z coraz ciekawszej i różnorodnej oferty połączeń regularnych do słoneczno-urlopowych kierunków – zaznacza prezes Włoszek.

Skoro w 2017 r. lotnisko powiedziało A, B, a nawet C, to teraz poprzeczka wisi bardzo wysoko. A dokładnie na wysokości 12 milionów pasażerów rocznie, bo zakłada się, że tyle Kraków Airport będzie w stanie obsłużyć w 2036 r. Nie jest to jednak liczba wzięta z kosmosu, ale efekt wyliczeń Planu Generalnego dla lotniska Kraków-Balice. Na tę inwestycję przeznaczone ma zostać miliard złotych.

Teraz władze Kraków Airport planują rozbudowuję lotniska, a szczególnie nową nowej drogi startowej. – Lotnisko jest częścią regionu, umożliwia jego dynamiczny rozwój. Budowa nowej drogi startowej jest niezbędna, a ogłoszony w ubiegłym roku Plan Generalny wskazuje jak będzie zmieniało się lotnisko w perspektywie najbliższych 20 lat. Jestem przekonany, że współpraca i dialog, mający na celu także rozwój infrastruktury wokół lotniska, są niezbędne – zaznacza Włoszek.

Planowana jest także rozbudowa terminalu pasażerskiego, płyty postojowej lotniska, zmiana lokalizacji terminalu cargo, a w zamian lotnisko ma stworzyć ponad 10 tysięcy nowych miejsc pracy.

Ma to także wpłynąć na poprawę życia sąsiednich sołectw. Już teraz w w ramach programu „Wspieramy Sąsiadów”, Kraków Airport dofinansował w 2017 r.: budowę skweru przy Domu Ludowym w Szczyglicach, rozbudowę monitoringu wizyjnego w Aleksandrowicach, budowę ogrodzenia przy remizie OSP, monitoring wizyjny w Morawicy, „aktywne” przejście dla pieszych w Cholerzynie, zakup i montaż żaluzji w oknach sali gimnastycznej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Balicach oraz kącik dydaktyczny przy Centrum Rekreacyjno-Sportowym
w Mnikowie.

dn

zdjęcie tytułowe / fot. KRKnews

Zobacz także