Potężny skok ciśnienia w rejonie Krakowa. W sobotę nawet 1039 hPa!

Osoby wrażliwe na zmianę pogody muszą przygotować się na bóle głowy i złe samopoczucie. Nadciągający z południowego zachodu antycyklon podniesie ciśnienie o ponad 35 hPa. Zmiany najbardziej odczują m.in. mieszkańcy Krakowa. A to nie koniec pogodowych anomalii!

Tegoroczny grudzień już kolejny raz zaskakuje nagłymi zmianami pogody. Zaledwie kilka dni temu nagle pożegnaliśmy przedwczesną zimę. Natomiast w najbliższą sobotę meteorolodzy zapowiadają bardzo wysoki skok ciśnienia.

Jak podaje serwis meteorologiczny Dobrapogoda24.pl, znad Atlantyku kieruje się do nas antycyklon Fiona. W sobotę w centrum jego oddziaływania znajdą się Niemcy, Austria i Szwajcaria. W tych krajach gigantyczny skok ciśnienia sprawi, że na barometrach pojawią się wartości rzędu 1046-1047 hPa.

Skok ciśnienia w Polsce – nawet 1040 hPa!

Antycyklon znacząco wpłynie na ciśnienie atmosferyczne także w Polsce. Skok wartości na barometrze najsilniej odczują mieszkańcy południowo-zachodnich regionów. Spodziewane ciśnienie w Krakowie sięgnie nawet 1039 hPa.

Dla porównania, w minioną środę ciśnienie w Małopolsce wynosiło zaledwie 1001,9 hPa. To gigantyczna zmiana. Osoby wrażliwe na skoki ciśnienia atmosferycznego muszą przygotować się na bóle głowy i problemy z układem krążenia. Mogą też odczuć nadmierną senność, zmęczenie i rozdrażnienie. 

Pomimo wyżu rozpogodzeń nie będzie

Niestety, skok ciśnienia nie przyniesie rozpogodzenia, którego zwykle można się spodziewać przy takich zmianach. Wciąż będzie pochmurno. Dodatkowo pojawią się opady i mżawki. Taka aura może pogłębić złe samopoczucie meteopatów.   

Gwałtowny wzrost, a po nim… nagły spadek

Kolejne dni przyniosą mieszkańcom Krakowa inne zmiany. Niestety, to wciąż nie będzie oczekiwane, kojące ciśnienie optymalne. Wraz z odejściem antycyklonu Fiona trzeba się spodziewać nagłego spadku ciśnienia. Towarzyszyć mu będą opady deszczu i śniegu, wahania temperatury, silne wiatry, a nawet wichury.

Gigantyczny spadek ciśnienia swoją kulminację będzie miał 22 grudnia. Najprawdopodobniej osiągnie wartości poniżej 990 hPa. To dla wrażliwych osób kolejny trudny czas – obecnemu przy wysokim ciśnieniu atmosferycznym zmęczeniu i rozdrażnieniu mogą towarzyszyć bóle stawów, zawroty głowy i ogólny brak chęci do działania. W tym czasie będzie też wyjątkowo ciepło – na termometrach pojawią się wartości rzędu nawet +8/10 st. C. To jednak marne pocieszenie dla ciepłolubnych – opady, mżawka i wiatr skutecznie zniechęcą do spacerów. Miejscami mogą pojawić się lekkie rozpogodzenia, jednak pogoda wciąż będzie dość dynamiczna przed Świętami.

 Jak się przygotować na zmiany ciśnienia?

Gwałtowne skoki ciśnienia szczególnie dotkliwie odczuwają osoby starsze, zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca, miażdżycą i zaburzeniami ze strony układu nerwowego. Wahania ciśnienia atmosferycznego mogą być dla takich osób wręcz niebezpieczne – prowadzić do przyspieszonego bicia serca, nagłych zmian ciśnienia tętniczego, a nawet zawału serca i udaru mózgu. W okresach silnych skoków ciśnienia atmosferycznego takie osoby powinny mieć zawsze pod ręką ciśnieniomierz i w razie potrzeby wezwać pomoc.

Niekorzystny wpływ skoków ciśnienia atmosferycznego można złagodzić, przyjmując preparaty zawierające magnez i witaminę B6. Wpływają one pozytywnie na układ nerwowy i łagodzą przeciążenia. Magnez dodatkowo reguluje rytm serca i działa uspokajająco. Przy spadku ciśnienia atmosferycznego samopoczucie poprawi filiżanka kawy. Lepiej jej jednak nie nadużywać przy wysokim ciśnieniu, ponieważ może jeszcze pogłębić odczuwany dyskomfort. 

Najnowsze

Co w Krakowie