Potrzebna krew. Dramatyczny spadek liczby krwiodawców

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje do  krwiodawców o zgłaszanie się do oddania krwi. Szczególnie potrzebna jest krew w grupach O minus, A minus, B minus, AB minus, 0 plus, A plus i B plus (aktualny stan zapasów krwi można sprawdzić na stronie Centrum Krwiodawstwa : RCKiK w Krakowie)

Z powodu  trwającej epidemii COVID-19 w całym kraju dramatycznie spadła liczba krwiodawców. Sytuacja taka nie ominęła również Małopolski gdzie wstrzymane zostały realizacje zamówień krwi do szpitali na planowe operacje. Szpitale każdego dnia wykonują setki planowych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi.  Średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby – ok. 20 jednostek krwi. Wobec  realnego zagrożenia dla zdrowia i życia  pacjentów, którzy wymagają przetoczenia krwi lub jej składników,  Centrum Krwiodawstwa apeluje do wszystkich mogących oddać krew o zgłaszanie się do regionalnych punktów. 

Krew i jej składniki ofiarowane przez krwiodawców podawane są głównie pacjentom z chorobami nowotworami, w trakcie i po chemioterapii, pacjentom wymagającym transplantacji, zabiegów kardiochirurgicznych, operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników, zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach oraz tym, którzy ulegli wypadkowi. 

Kto może oddawać krew?
Osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów; u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii); oraz które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi. Szczegółowy wywiad prowadzony przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą oddawać krwi.

Ile krwi pobiera się jednorazowo i jak długo to trwa?
Pobiera się tylko 450 ml pełnej krwi. Samo pobranie trwa zwykle 5-8 minut. Należy do tego doliczyć czas konieczny na wypełnienie ankiety, rejestrację, badania i wywiad lekarski – w sumie ok. 40-60 minut.

Jak często można oddawać krew?
W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew metodą konwencjonalną maksymalnie cztery razy (450 ml co 12 tygodni), a mężczyźni – maksymalnie sześć (450 ml co 8 tygodni).

Czy przed oddaniem krwi trzeba być na czczo?
Jest to wręcz niewskazane. Rano powinno się wypić herbatę, wodę, czy sok i zjeść lekki posiłek.

Czy trzeba znać swoją grupę krwi, aby móc ją oddać?
Nie. Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, a także ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu C. Określana jest również grupa krwi.

Czy oddając krew można ulec zakażeniu?
Oddając krew nie można zarazić się żadną chorobą. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz mobilne punkty poboru krwi są wyposażone w sprzęt jednorazowego użytku. Krew pobierana jest przez profesjonalnie przeszkolony personel, w sterylnych warunkach, co gwarantuje bezpieczeństwo zarówno dla dawców, jak i biorców.

Jakie są możliwe skutki uboczne po oddaniu krwi?
Najczęściej nie odczuwa się żadnych skutków oddania 450 ml krwi. Po skończonym zabiegu dawca proszony jest o pozostanie na terenie centrum przez 30 min (na wszelki wypadek). Niewielki procent dawców bezpośrednio po oddaniu krwi chwilowo może, ale nie musi, odczuwać lekkie uczucia osłabienia bądź spadek ciśnienia.

Czy od oddawania krwi można się uzależnić?
Nie, oddawanie krwi nie uzależnia i nie zmienia regulacji tworzenia krwi w organizmie człowieka. Wszelkie inne opinie krążące na ten temat nie mają podstaw naukowych.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie