Poważny zastrzyk dla budżetu miasta. Rośnie liczba podatników!

W 2022 r. podatek PIT w Krakowie zapłaciło ponad 675 tysięcy osób. Około 33,5 tys. z nich to nowi podatnicy, to oznacza ok. 100 mln zł zysku dla budżetu miasta.

– Za taką kwotę można sfinansować budowę 3 szkół podstawowych lub kilku basenów, urządzić kilka dużych parków czy zakupić 10 nowoczesnych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów lub 30 długich, przegubowych autobusów elektrycznych – wyliczają urzędnicy. Każda osoba, która odprowadziła pod Wawelem podatek, wniosła do miejskiego budżetu średnio niemal 3 tys. zł.

– Kiedy w 2018 r. startowaliśmy z Kartą Krakowską, zakładaliśmy, że w kadencji 2018–2023 uda nam się zwiększyć liczbę podatników do 655 tysięcy. Ten cel już osiągnęliśmy, i to pomimo trudnych pandemicznych okoliczności. Ten rok pokazuje natomiast, że wciąż mamy w tym obszarze rezerwy, stąd realne wydaje się osiągnięcie kolejnego progu, czyli liczby 700 tysięcy podatników – podkreśla zastępca prezydenta Krakowa ds. obsługi mieszkańców Bogusław Kośmider.

Z podatku PIT finansowane są m.in: edukacja, transport publiczny, infrastruktura drogowa, piesza i rowerowa, tereny zielone i obiekty służące rekreacji, wydarzenia kulturalne, czy budżet obywatelski.

 

Najnowsze

Co w Krakowie