Powietrze czyste jak w… Krakowie. Warto zaczerpnąć powietrza na całą zimę

Spieszmy się oddychać, bo czyste powietrze wkrótce może zniknąć. Od wczorajszego poranka ani jedna z krakowskich stacji pomiarów zanieczyszczenia powietrza nie wskazała przekroczeń norm PM10.

Ostatnie przekroczenia nastąpiły w nocy z niedzieli na poniedziałek. Od ponad 24 godzin wskazówki na żadnej z ośmiu stacji pomiarowych nie weszły na czerwone pola. Najbliżej tego był czujnik zainstalowany przy Alei Krasińskiego, który wczoraj wieczorem wskazał maksymalnie 48 ug/m3 PM10 czyli 96% normy.

Dzisiaj od rana powietrze nadal spełnia normy, a czujnik na osiedlu Wadów o 6 rano wskazał PM10 na poziomie 9 ug/m3 co jak na tę porę roku jest prawdziwym ewenementem (18% normy).

Rok temu 5 grudnia Kraków dusił się pod grubą czapą smogu. Przekroczenia występowały na wszystkich stacjach pomiarowych – od rana do wieczora. Przy Alei Krasińskiego mieliśmy 506% normy. Wtedy jednak dla odmiany normy nie były przekroczone w trakcie pierwszych trzech dnia grudnia, a w tym roku i owszem – normy „pękły” 1. i 2. grudnia.

Obecnie czyste powietrze zawdzięczamy zapewne opadom śniegu i deszczu, a także umiarkowanym porywom wiatru (dziś do 8 m/s).

(wm)

Najnowsze

Co w Krakowie