Powstaje film o obronie Krzyża Nowohuckiego w 1960 r. Poszukiwani uczestnicy i świadkowie wydarzeń

Byłeś w 1960 w Nowej Hucie? Widziałeś bitwę z milicją w obronie Krzyża Nowohuckiego? Krakowski filmowiec Bogumił Godfrejów, przy współpracy Oddziału IPN w Krakowie, przygotowuje film dokumentalny na ten temat i szuka świadków tego zdarzenia.

Bogumił Godfrejów (nominowany do Oscara za film krótkometrażowy „Męska sprawa”, 2001) szuka osób, które były bohaterami, świadkami lub w ich rodzinach zachowano pamięć o walce o krzyż oraz pacyfikacji Nowej Huty. Chodzi o obie strony konfliktu, zarówno demonstrantów jak i ludzi związanych z ówczesnymi władzami oraz siłami milicyjnymi.

Szczególnie poszukiwane są osoby pamiętające lub posiadające informacje o następujących bohaterach tamtych wydarzeń: ks. Mieczysław Satora, Władysław Ryś, Jan Kotyza, Józef Sawa, Tadeusz Górski, Leon Król, Lucjan Motyka, Zbigniew Skolicki, bp. Karol Wojtyła, Józef Krawczyk, Zenon Kliszko, Eugeniusz Muszyński, Wiesław Ciupiński, Ludwik Bujnowicz, Stanisław Zgraja, Izydor Szczupacki, Helena Majewska, Jan Lis, Tadeusz Miska, Andrzej Wójcik, Stanisław Wałach.

Film powstaje we współpracy z Oddziałem IPN w Krakowie. Jego konsultantem naukowym i współtwórcą scenariusza jest dr Wojciech Paduchowski z Biura Badań Historycznych. Dokumentowi towarzyszyć będzie monografia autorstwa dr. Paduchowskiego pt. „»Karły« pod Krzyżem. Nowohucki protest w kwietniu 1960 r.” oraz wystawy „Krzyż. Symbol wiary i wolności”, przygotowywana przez krakowski IPN i Dom Kultury im. Cypriana K. Norwida w Krakowie.

Na stronie internetowej IPN w Krakowie umieszczone są zdjęcia z kwietnia 1960 r. Być może odnajdą Państwo na nich siebie, osoby z rodziny lub znajomych.

Jeśli możesz pomóc w produkcji filmu, skontaktuj się z twórcami:

Bogumił Godfrejow, e-mail: bgodfrejow@poczta.onet.pl
dr Wojciech Paduchowski, e-mail: wojciech.paduchowski@ipn.gov.pl
Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Krakowie, e-mail: obbh.krakow@ipn.gov.pl, tel. 12 289 20 70

ml

Najnowsze

Co w Krakowie