Powstaje scena teatralna dla młodzieży

Na wiosnę 2023 roku, przy Teatrze Ludowym rozpocznie działalność  Teatralny Instytut Młodych z bogatą ofertą spektakli, warsztatów, a także licznych inicjatyw społecznych przeznaczonych dla różnych grup odbiorców.

− Nastolatkowie, to grupa społeczna, która jest szczególnie narażona na utratę poczucia bezpieczeństwa, wyobcowania, lęku, samotności. Doświadczenie pandemii i wszechobecne poczucie zagrożenia związanego z trwającą wojną wpływa destabilizująco na psychikę młodych ludzi, zakłóca niezwykle istotne na tym etapie życia relacje rówieśnicze. Teatralny Instytut Młodych stworzy nowoczesną, ale przede wszystkim otwartą, różnorodną i bezpieczną ofertę działań z zakresu pedagogiki teatru, skupiając się również na jego terapeutycznym wymiarze. Teatralny Instytut Młodych, to miejsce w którym teatr wychodzi naprzeciw wszystkim najważniejszym problemom młodych ludzi – podkreślają przedstawiciele Teatru Ludowego.

Teatralny Instytut Młodych powstanie w remontowanym obecnie budynku Sceny Stolarnia. W ramach całkowitej przebudowy budynek dawnej Stolarni zyska dwie sceny teatralne, pracownie, magazyny, sale edukacyjne, pokoje gościnne oraz strefę rekreacji. Projekt zakładał nową aranżację przestrzeni, z oryginalnego układu zostaną tylko stropy. Zmiana na zewnątrz to dobudowanie dodatkowego skrzydła z przeszkloną klatką schodową.

Po zakończeniu remontu, budynek będzie przeznaczony przede wszystkim dla osób młodych, także młodych duchem. Będą się tu odbywały kameralne przedstawienia dla dzieci i młodzieży, ale też spotkania i warsztaty. Dzięki temu miejscu dotychczasowe przedsięwzięcia Teatru Ludowego skierowane do młodych przybiorą instytucjonalną formę w nowej przestrzeni na kulturalnej mapie Krakowa. Przez lata realizowano tam dla najmłodszej widowni szereg inicjatyw, takich jak spektakle dziecięce i familijne, a także warsztaty teatralne i edukacyjne. Ponadto jako pierwszy teatr w Polsce tworzy program teatralny dla grupy odbiorców w wieku 12-18 lat, która często nie jest uwzględniana w programowaniu oferty kulturalnej.

(JS)

 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie