Powstanie krakowskie muzeum dominikanów

Krakowscy dominikanie mają w swoich zbiorach m.in. cenne obrazy, co najmniej 600 ornatów z różnych wieków, w tym szaty liturgiczne otrzymane od królowej Bony i Jana III Sobieskiego. Przechowują także tysiące starodruków i rękopisów. Wszystkie eksponaty pojawią się w nowym muzeum.

Trwają przygotowania w klasztornych piwnicach przy ulic Stolarskiej, w których konserwatorzy i budowniczy wygospodarują magazyn dla potrzeb muzealnych. Pomieszczenia będą wykorzystane do przechowywania niezliczonej ilości zabytków należących do najstarszego klasztoru dominikańskiego w Polsce. Znajdzie się tam co najmniej 600 ornatów, szaty liturgiczne, od królowej Bony i Jana III Sobieskiego oraz tysiące starodruków i rękopisów. W ich zbiorach jest także najstarsza zachowana chorągiew kanonizacyjna św. Jacka Odrowąża.
– Te eksponaty to kawał naszej historii” – podkreślił dominikanin o. Lucjan Sobkowicz. Jak dodał, w muzeum, którego powierzchnia ekspozycyjna zajmie 500 m kw, prezentowane będą zbiory krakowskie, ale zwiedzający będą mogli też podziwiać zabytki z innych klasztorów dominikańskich w Polsce. W placówce, zajmującej dwa poziomy, nie zabraknie elementów multimedialnych,a wystawy będą organizowane cyklicznie.

Według o. Sobkowicza, jest szansa, że pierwsze muzeum polskich dominikanów rozpocznie działalność już za dwa lata. Koszt tegorocznych prac to kilkaset tys. zł, a całość projektu muzeum opiewa na ok. 8 mln zł. Prace finansują dominikanie, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa i gmina Kraków.

(bg)

fot. dominikanie.pl

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie