Pożar Archiwum Miejskiego. Jest komunikat o naruszeniu przepisów

Urząd Miasta Krakowa opublikował komunikat o naruszeniu ochrony danych osobowych, które jest następstwem pożaru Archiwum Miejskiego. Skutki tego naruszenia mogą dotknąć każdego mieszkańca. W komunikacie jest informacja o konsekwencjach pożaru dla wszystkich, których dokumenty były składowane w archiwum i możliwych do podjęcia krokach ze strony osób zainteresowanych tym, co stało się z dotyczącymi ich dokumentami.

„Naruszenie ochrony danych osobowych skutkuje pozbawieniem osób, których dane widniały na dokumentach przechowywanych w Archiwum UMK, dostępu do tych danych. Nie została natomiast naruszona ich poufność, tzn. dokumenty nie zostały udostępnione osobom niepowołanym” – czytamy w komunikacie magistratu.

W archiwum przechowywano dokumenty zawierające dane osobowe, które „mogły stanowić dowody w konkretnych sprawach, istotnych z punktu widzenia interesów poszczególnych osób”. To oznacza, że nie ma dostępu do utraconych dokumentów i nie będzie można się nimi posługiwać jako dowodem w indywidualnych sprawach. Jest wyjątek – może się okazać, że są jeszcze jakieś egzemplarze spalonego w archiwum dokumentu, np. w innych instytucjach. Aby się o tym przekonać, trzeba będzie się zwracać do konkretnych instytucji z pytaniami w takich sprawach.

W sytuacji, gdy będzie zachodziła konieczność pozyskania dokumentów z Archiwum Miejskiego, wnioski celem ustalenia istnienia dokumentu i jego udostępnienia – należy kierować do kierownika Archiwum:
•osobiście lub pocztą tradycyjną pod adres: ul. Dobrego Pasterza 116a, 31416 Kraków;
•pocztą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP lub na adres: archiwum.umk@um.krakow.pl.

Magistrat informuje, że w spalonym Archiwum Miejskim nie była przechowywana dokumentacja:
•Urzędu Stanu Cywilnego – jest odrębne archiwum akt stanu cywilnego;
•Powiatowego Zespołu Geodezyjnego i Kartograficznego – jest odrębne archiwum prowadzone przez Wydział Geodezji UMK;
•Wydziału Kształtowania Środowiska w zakresie tzw. Archiwum Geologicznego;
•Miejskiego Konserwatora Zabytków – podręczne archiwum gromadzące dokumentację historycznokonserwatorską dotyczącą obiektów i zespołów architektonicznych wpisanych do rejestru zabytków;
•Miejskiego Inżyniera Ruchu;
•Wydziału Skarbu Miasta – z zakresu spraw dot. ustanowienia użytkowania wieczystego;
•Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.
„Dokumentacja w powyższym zakresie została w pełni zachowana i jest bezpieczna” – czytamy w komunikacie o naruszeniu danych osobowych w związku z pożarem Archiwum Miejskiego. Cała treść komunikatu – TUTAJ.

(GS)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie