Pozbądź się plastiku, wybierz mobilność!

Karty płatnicze i kredytowe, karty benefitowe czy dokumenty tożsamości. Z roku na rok nasze portfele pęcznieją od plastiku. Mieszkańcy chcący skorzystać z dobrodziejstw, jakie przynosi posiadanie Karty Krakowskiej nie muszą martwić się o znalezienie miejsca na kolejną kartę. Alternatywą dla trwałego nośnika jest niewielka aplikacja na urządzenia mobilne.

Dostępna od grudnia 2018 roku aplikacja jest bezpłatna, korzystać zeń mogą właściciele zarówno smartfonów z systemem Android, jak i iOS.
Znaleźć ją można w sklepach AppStore i Google Play. Po jej zainstalowaniu konieczne jest logowanie z wykorzystaniem danych podanych wcześniej podczas składania wniosku o mobilną Kartę Krakowską.

Jak to działa?

Gdy aplikacja została już zainstalowana na naszym urządzeniu, pierwsze, co zobaczymy to ekran „Aktywne bilety”.  W lewym górnym rogu znajdziemy rozwijane menu, kierujące nas do do ekranów „Moje konto” (w którym możemy zmienić nasze dane osobowe, hasło czy zdjęcie), „Cennik” i „Pomoc”.

Aby kupić bilet należy wybrać ekran „Aktywne bilety”. W prawym górnym rogu stukamy w opcję „Kup bilet”.

Na kolejnych ekranach wybieramy parametry biletów: ich rodzaj – normalny, ulgowy, semestralny, czas ważności biletu – od miesiąca do roku czy obszar obowiązywania – miasto lub aglomeracja, a także ich zakres – bilet na wszystkie bądź wybrane linie. Trzeba pamiętać o wyborze daty początkowej ważności biletu. Jeśli bilet ma być ważny od dnia bieżącego, aplikacja ustawi godzinę od której bilet jest ważny, na godzinę w której bilet faktycznie został kupiony!

Dalej nie pozostaje nam nic innego, jak opłacić bilet. By to zrobić wybieramy opcję „Zapłać”, po czym zostaniemy skierowani na stronę mobilnych płatności. Po zaksięgowaniu się wpłaty, status biletu zmienia się z „Oczekującego” na „Aktywny”.

Gdy termin ważności naszego biletu dobiega końca, nie musimy przechodzić całej procedury zakupu od nowa. Aplikacja umożliwia skorzystanie z opcji „Przedłuż”. Narzędzie zaproponuje automatycznie parametry biletu zgodne z biletem przedłużanym (linie, czas trwania, prawo do ulg) oraz datę rozpoczęcia biletu jako dzień następny po wygaśnięciu biletu przedłużanego.

Musimy pamiętać, że aplikacja mobilna Karty Krakowskiej wyświetla tylko bilety zakupione w mobilnej wersji Karty Krakowskiej. Bilety kupione i zapisane na karcie plastikowej nie będą widoczne w aplikacji. Chcąc zmienić nośnik biletu z plastikowego na mobilny musimy wypełnić wniosek o zmianę nośnika Karty Krakowskiej na stronie www.kk.krakow.pl.

Kontrola

Aplikacja Karty Krakowskiej może usprawnić proces kontroli biletu. By okazać kupiony przez nas bilet na naszym telefonie czy tablecie, musimy powiązać bilet z urządzeniem. By to zrobić na ekranie „Aktywne bilety” stukamy opcję „Powiąż z urządzeniem” i… gotowe! W momencie kontroli biletowej należy zalogować się na naszym urządzeniu mobilnym, a następnie nacisnąć przycisk „Kontrola biletów”. Zostanie wygenerowany kod AZTEC, który pozwoli na sprawdzenie ważności biletu. Ważność wygenerowanego kodu wynosi 2 minuty.

Korzyści

Korzystanie z aplikacji mobilnej Karty Krakowskiej to nie tylko wspomniane wyżej korzyści. Jej użytkownicy mogą sprawdzić, jak długo przyjdzie im czekać na przyjazd autobusu i tramwaju, bowiem aplikacja posiada wbudowany, skorelowany z tabelami MPK interaktywny rozkład jazdy. Bez większego trudu mogą również przejrzeć historię kupionych wcześniej biletów.

Aplikacja może się również przydać przy prezentowaniu partnerom programu ważnego statusu mieszkańca, co pozwala na korzystanie z wielu zniżek.

Nie trzeba przedłużać ważności!

Użytkownicy mobilnej Karty Krakowskiej nie muszą również przechodzić koniecznej procedury przedłużania jej ważności.

Przypomnijmy, muszą to zrobić właściciele plastikowej karty. Uprawnienia zapisane na tradycyjnym nośniku można przedłużyć we wszystkich automatach stacjonarnych Krakowskiej Karty Miejskiej, jak również w blisko 500 automatach w autobusach i tramwajach oznaczonych informacją „Tu przedłużysz ważność Karty Krakowskiej”. Cały proces trwa mniej niż minutę.

Najnowsze

Co w Krakowie