Poznaj lepiej Stanisława Wyspiańskiego. To już trzecia odsłona w Muzeum Narodowym (ZDJĘCIA)

Od jutra w Muzeum Narodowym w Krakowie trzecia odsłonę wystawy stałej poświęconej w pełni twórczości Stanisława Wyspiańskiego, wraz z pokazem dzieł z okresu paryskiego.

W podziemiu budynku, w sali „Księgi moje”, będzie pokazywany m.in. księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego, z jego odręcznymi notatkami, oraz pierwodruki wydań jego dramatów, a także utworów innych autorów, do których artysta wykonał okładki i ilustracje.

Na parterze można będzie zobaczyć portrety własne Wyspiańskiego, uzupełnione o wizerunki najbliższej rodziny – żony i dzieci, a także portrety przyjaciół, mecenasów i bliskich znajomych. Przestrzeń dopełnią widoki Krakowa: pejzaże tworzone z okna mieszkania przy ulicy Krowoderskiej i wnętrza ulic rodzinnego miasta.

Na pierwszym piętrze prezentowane będą dzieła Stanisława Wyspiańskiego pogrupowane zgodnie z trzema najważniejszymi wątkami w jego twórczości, stąd te części wystawy noszą nazwy: „Żywioły”, „Wawel – dramat królów” i „Apollo-Chrystus”.

W oddziale prezentowanych jest blisko 200 dzieł Wyspiańskiego, z czego zdecydowaną większość stanowią prace pastelowe na podłożu papierowym. Jest to technika wrażliwa zarówno na mikroklimat i zanieczyszczenia, jak i na oddziaływanie światła. Z tego powodu w celu zapewnienia bezpieczeństwa zbiorów wystawa cyklicznie podlega zmianie. Obecna, trzecia odsłona zachowuje scenariusz poprzednich edycji, ale została uzupełniona o nowe prace artysty, w tym z kolekcji prywatnej.

Michał Lop

Najnowsze

Co w Krakowie