Zoll: „Pozostaje nieposłuszeństwo”

– Po wyczerpaniu się możliwości prawnych pozostaje obywatelskie nieposłuszeństwo – mówił profesor Andrzej Zoll podczas spotkania z mieszkańcami Krakowa. Debata odbyła się w Klubie pod Jaszczurami w ramach drugiej edycji Klubu Obywatelskiego Kraków. – Alternatywą dla nieposłuszeństwa obywatelskiego może być także wniesienie skargi na bezczynność władz. Jedno jest pewne, możliwości prawne reakcji na zachodzące w Polsce zmiany prawne, łamanie konstytucji i osłabianie Trybunału Konstytucyjnego – w zasadzie są na wyczerpaniu. Pozostaje reakcja samych obywateli, ponieważ to im przede wszystkim ma służyć Konstytucja RP – stwierdził Zoll, który przez 8 lat sprawował funkcję sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Profesor Zoll podczas debaty. Z prawej prowadząca Anna Gapys
Profesor Zoll podczas debaty. Z prawej prowadząca Anna Gapys

– W 2003 roku suweren, czyli naród, zdecydował w ważnym referendum o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i przyjęciu jej systemu wartości. Dlatego dziś UE ma prawo niepokoić się i dopytywać o obecną sytuację w naszym kraju – mówił prof. Zoll, dodając, że jednym z zadań TK jest również badanie zgodności przyjmowanych ustaw z prawem unijnym.

Na spotkaniu padło wiele ważnych pytań. Uczestnicy chcieli wiedzieć między innymi kogo reprezentuje opozycja, jeśli tylko rządzący reprezentują suwerena, czy możliwe jest rozdzielenie funkcji posła i ministra, czy obecnie uchwalane ustawy w sytuacji paraliżu TK są ważne i wreszcie czy będzie można zbadać ich zgodność z Konstytucją po czasie, czyli w momencie gdy Trybunał odzyska swoją dawną skuteczność i autorytet.

– Konstytucja bez Trybunału jest martwym dokumentem, zupełnie niepotrzebnym – udowadniał prof. Zoll, wskazując, że każda władza ma tendencje do rozpychania się łokciami. W innym miejscu przekonywał, że niezawisłość sędziów to nie przywilej, a gwarant sprawiedliwego rozpatrywania spraw obywateli – jedno z największych osiągnięć polskiego systemu prawnego ostatniego ćwierćwiecza. Podawał również przykłady zagranicznych standardów i dobrych praktyk.

– Przecież nikt nie mówi o tym po co Jarosławowi Kaczyńskiemu władza absolutna? – zapytywał Zoll, były Rzecznik Praw Obywatelskich. Z kolei wypowiedzi zastraszające sędziów poprzez sugestie dyscyplinowania ich „odpowiednią ustawą” gość poniedziałkowego Klubu Obywatelskiego ocenił jako skandaliczne.

W trakcie dyskusji Profesor z właściwym sobie poczuciem humoru wyrażał zdumienie używaną w mediach argumentacją prawną Ministra Zbigniewa Ziobry czy Prezydenta Andrzeja Dudy, którym wszak nie brakuje wiedzy prawniczej i odpowiedniego przygotowania.

Rozbawienie publiczności wzbudziła również przekorna propozycja Prof. Zolla, aby bezprawnie wybranym sędziom Trybunału Konstytucyjnego nie wypłacać pensji. Mogło by to doprowadzić do złożenia przez nich pozwu, a wtedy odpowiedni sąd musiałby rozpatrzeć kwestię legalności ich wyboru.

Kolejna edycja Klubu Obywatelskiego Kraków w środę 20 kwietnia 2016 r. o godzinie 18.00 w Klubie pod Jaszczurami. Gościem specjalnym będzie Profesor Stanisław Waltoś. Wstęp wolny.

A spotkaniom patronuje portal KRKnews.

(ip)

fot.  materiały prasowe / Krzysztof Chutkiewicz

Najnowsze

Co w Krakowie