Prace przy wymianie torowiska przy Filharmonii ruszają 4 lipca

Kilka dni temu pisaliśmy o planach wymiany zwrotnic i łuków torowiska na  skrzyżowaniu przy Filharmonii. Prace miały się rozpocząć w lipcu i zakończyć pod koniec sierpnia. Teraz poznaliśmy szczegóły.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa od jakiegoś czasu prowadził rozmowy z wykonawcą przebudowy na ulicy Zwierzynieckiej dotyczące możliwości przebudowania części skrzyżowania pod Filharmonią. Teraz urzędnicy poinformowali, że rozmowy dobiegły końca i już w czwartek, 4 lipca, ruszą prace przy wymianie zwrotnic i łuków torowiska na skrzyżowaniu przy budynku Filharmonii Krakowskiej. Pracami zostanie objęty fragment, po którym – z powodu przebudowy ul. Zwierzynieckiej – aktualnie nie jeżdżą tramwaje.

 – Dla kierowców oznacza to nieznaczną zmianę w organizacji ruchu na ul. Straszewskiego. Pasy na skrzyżowaniu przy filharmonii zostaną przesunięte w kierunku ul. Franciszkańskiej. Tramwaje będą kursować bez zmian – informuje ZDMK. 

Wymiana fragmentu torowiska i zwrotnic przy Filharmonii ma się zakończyć wraz z oddaniem do użytku ul. Zwierzynieckiej, czyli zgodnie z zapowiedziami, do końca sierpnia.

Pierwotnie wymiana zwrotnic i torów na skrzyżowaniu Zwierzynieckiej, Straszewskiego i Franciszkańskiej była planowana na 2025 rok.  Podczas planowania remontu Zwierzynieckiej i Kościuszki nie brano pod uwagę remontu szyn i zwrotnic przy filharmonii, ponieważ były one w bardzo dobrym stanie. Jednak szyny na łukach i zwrotnice zużywają się szybciej niż odcinki proste, dlatego przy okazji prowadzonej właśnie przebudowy na ul. Zwierzynieckiej, ZDMK postanowił  wymienić fragment torowiska przy budynku filharmonii.

 – Przebudowa 1/3 skrzyżowania od strony ul. Zwierzynieckiej już teraz pozwoli na utrzymanie ruchu tramwajowego na Salwator w 2025 roku. Dysponując wyremontowaną częścią skrzyżowania przy filharmonii od strony ul. Zwierzynieckiej, będzie można znacząco ograniczyć zmiany w komunikacji tramwajowej dla pasażerów, chcących dojechać na i z Salwatora – wyjaśnia miejska jednostka. 

Przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki. Nawet pół roku opóźnienia

 

Najnowsze

Co w Krakowie