Premier o szczepieniach na koronawirusa w Polsce. „Dobrowolne, darmowe, dwudawkowe”

Fot. Kancelaria Premiera

Jak przyznał premier rząd złożył zamówienia na 45 milionów dawek na szczepionki przeciw Covid-19. – W ten sposób pokonamy koronawirusa, przywrócimy normalność i obronimy miejsca pracy – powiedział Mateusz Morawiecki.

– Czekamy na ostateczne decyzje Europejskiej Komisji Lekowej. Szczepionki są już produkowane, przybliżamy się do tego momentu. Jeśli będą zgody od instytucji europejskich, my będziemy gotowi – mówił Morawiecki. – Ale szczepienia to nie tylko powrót do normalności. Patrzmy też na nie, jako na mechanizm ochrony miejsc pracy.

Kiedy miałyby ruszyć szczepienia? To nie jest wiadome. Najprawdopodobniej w lutym.- Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Proces szczepień będzie bardzo prosty: rejestracja, zgłoszenie się do punktu i po 21 dniach powtórzenie dawki. Zachęcam, by eliminować wszystkie kłamliwe informacje o szczepieniach, szczepionkach i zagrożeniach – dodał premier.

W pierwszej kolejności będą szczepieni pracownicy służby zdrowia, a potem mieszkańcy DPS-ów, służby mundurowe, następnie osoby starsze, najbardziej zagrożone zarażeniem. – Chcemy, by szczepionki były dostępne w każdej gminie w Polsce – dodał Morawiecki.

Na konferencji zabrał też minister zdrowia Adam Niedzielski: – Mamy dwie konkretne informacje. EMA wyznaczyła już termin pierwszego posiedzenia, na którym będzie podejmowana decyzja ws. nowej szczepionki. Ten dzień to 29 grudnia. Posiedzenie komisji w przypadku drugiej firmy, która złożyła taki wniosek, odbędzie się 11 stycznia.

– Chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory do zespołów szczepieniowych. Najpóźniej w piątek NFZ ogłosi kryteria naboru – kontynuował Niedzielski.

(ko)

Zobacz także