Prestiżowe wyróżnienie dla absolwentki krakowskiej uczelni!

Takie wyróżnienie na pewno trzeba docenić. Małgorzata Mirga-Tas, absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, została laureatką prestiżowego konkursu Paszporty „Polityki”! Ponadto, w kategorii sztuki wizualne, nominacje otrzymali Karol Palczak i Joanna Piotrowska – również z krakowskiej ASP.

Małgorzata Mirga-Tas to polsko-romska rzeźbiarka i malarka, mieszkająca w rodzinnej miejscowości Czarna Góra, gdzie wróciła po studiach na krakowskiej ASP. W jej pracach bardzo ważny jest wątek kultury romskiej, po raz pierwszy wykorzystany w pracy dyplomowej „Tabor” (2004 r.). To wóz romski wyrzeźbiony z tektury z charakterystycznymi ornamentami. Ostatnio artystka zwróciła się w kierunku malarstwa, malując niezwykle kolorowe obrazy z ornamentami roślin, ale także portrety z osobami wkomponowanymi w ornamentykę. 

Z kolei Karol Palczak jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Janusza Matuszewskiego. Mieszka i tworzy w Krzywczy, koło Przemyśla. Jest laureatem jednej z najbardziej prestiżowych nagród artystycznych – Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019, gdzie pokazał trzy płótna: „Dym”, „Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych” oraz „Ogień”. Prace Karola Palczaka to obrazy „niewielkie, skromne, o tematyce zwyczajnej, lokalnej, osadzonej w życiu, z pozoru cichej. A jednak jest w nich coś więcej (…). Obrazy te ukazują realną rzeczywistość i zatrzymują czas mocniej niż fotografia. To zamierzony suspens. Ogień tu nie tylko oczyszcza, ogrzewa, ale i niszczy. Degraduje każdy kolor żywy do martwej szarości popiołu” – powiedział o pracach Palczaka, dr Piotr Rypson, przewodniczący Jury Bielskiej Jesieni. 

Joanna Piotrowska studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Royal College of Art w Londynie, gdzie mieszka. Zajmuje się fotografią czarno-białą. W swoich pracach zwraca uwagę na poczucie zagrożenia współczesnego świata i podejmuje tematy przemocy fizycznej i psychicznej, nierówności płci.

jk, krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie