Prezydenccy radni piszą do rządu w sprawie Igrzysk Europejskich

Musisz przeczytać

Radni Przyjaznego Krakowa przygotowali rezolucję, w której domagają się od Rady Ministrów niezwłocznych działań w sprawie Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

– Zwracamy się do Rady Ministrów z prośbą niezwłocznego podjęcia działań mających na celu stworzenie projektu specustawy, przegłosowania gwarancji finansowych dla Miasta Krakowa oraz ulokowania Departamentu Organizacji Igrzysk Europejskich na terenie Województwa Małopolskiego – piszą radni.

Decyzja o organizacji Igrzysk Europejskich w Krakowie zapadła 22 czerwca podczas walnego zgromadzenia Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

Decyzja EKOL wywołała euforię w środowiskach związanych z obozem rządzącym. Premier Mateusz Morawiecki napisał na Twitterze: „Duża impreza sportowa zagości w historycznej stolicy Polski”. Wtórowała mu europosłanka Beata Szydło: „Kraków i Małopolska będą gospodarzami Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Wspólnie z Tomaszem Porębą wspieraliśmy tę inicjatywę. Dziękuję PKOL-owi, ministrowi Witoldowi Bańce i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za pomoc i zaangażowanie. Wielkie gratulacje dla Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego”.

Prezydent Jacek Majchrowski ewentualny udział Krakowa w wydarzeniu uzależnia od rządowych gwarancji finansowych, podkreślając, że budżet miasta nie będzie w stanie podźwignąć organizacji wydarzenia. Zwraca uwagę, że póki co nie są znane nawet szacunkowe koszty Igrzysk. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele jego klubu

– Miasto Kraków docenia decyzję Europejskiego Komitetu Olimpijskiego, jednak dostrzega równocześnie wynikające z tego zagrożenia dla budżetu miasta. Koszty organizacji IE 2023 muszą być współfinansowane ze środków budżetu centralnego – podkreślają.

Rezolucją przygotowaną przez prezydenckich radnych rada miasta zajmie się najprawdopodobniej w czasie środowej sesji.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca