Prezydent Krakowa pisze do premiera. Chodzi o hulajnogi

Pandemia koronawirusa zmieniała sposób przemieszczania się krakowian po mieście. Wiele osób korzysta z hulajnóg elektrycznych, a tych dotyczy problem luki legislacyjnej.

Użytkownicy hulajnóg pędzą nimi po chodnikach, ulicach, ścieżkach rowerowych, a potem zostawiają w różnych częściach Krakowa. Każdego dnia media donoszą o przypadkach potrąceń, kolizji i o związanych z nimi problemami w interpretacji przepisów związanych z hulajnogami.

Miasto niewiele może zrobić z tym problemem, dlatego Majchrowski zwrócił się apelem do premiera i ministra infrastruktury o uregulowanie rozwiązania prawnego w tej sprawie. Zdaniem prezydenta Krakowa dalszy impas w tej sprawie może wywołać daleko idące i negatywne skutki w zakresie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego, w tym osób z niepełnosprawnościami, a także w kwestii ochrony krajobrazu kulturowego Krakowa, dziedzictwa historycznego oraz zabytków.

 „Nawet kompleksowe oraz ukierunkowane na konkretne efekty, działania specjalistycznych służb miejskich wobec skali problemu są niewystarczające, a zagadnienie wymaga pilnego, kompleksowego i ustawowego uregulowania” – napisał w liście Majchrowski.

„Dalsze istnienie luki prawnej jest równoznaczne z korzystaniem z hulajnóg elektrycznych w każdy możliwy sposób, często skrajnie nieprzewidywalny i nieodpowiedzialny, narażający na niebezpieczeństwo zarówno samych poruszających się z wykorzystaniem UTO, ale także niechronionych uczestników ruchu” – dodał prezydent Krakowa.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie