Prezydent Krakowa zabrał głos w sprawie centralizacji szpitali. „Z Warszawy wcale nie widać lepiej”

Fot. www.zeromski-szpital.pl

Kraków jest przeciwny centralizacji szpitali, a głos w tej sprawie zabrał prezydent Jacek Majchrowski, który napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego.

O sprawie już informowalismy. „Rada Miasta Krakowa z obawą przyjmuje pomysł dotyczący przejęcia szpitali samorządowych przez Skarb Państwa” – czytamy w projekcie rezolucji, którą radni zajmą się na jednej z najbliższych sesji. W ten sposób miasto chce zaprotestować przeciwko rządowym pomysłom centralizacji wszystkich szpitali.

Teraz na ten temat głos zabrał Jacek Majchrowski. – Podpisałem list do premiera w tej sprawie, w którym na kilku stronach pokazuję argumenty przemawiające przeciwko temu rozwiązaniu. Lepiej będzie, jeśli pozostanie tak jak jest. To, co było w przeszłości się nie sprawdziło, trzeba umieć wyciągnąć wnioski. Z Warszawy wcale nie będzie widać lepiej czego potrzebują krakowskie szpitale – mówi prezydent Krakowa, cytowany przez oficjalną stroną miasta.

„Podzielając przekonanie Pana Premiera o konieczności zdefiniowania na poziomie ogólnokrajowym zasad nadzoru nad działalnością podmiotów szpitalnych i ciągłego usprawniania tego nadzoru, wyrażam przekonanie, że celów tych nie da się osiągnąć przez »upaństwowienie« tych podmiotów, ew. przejęcie roli właścicielskiej przez samorządy wojewódzkie” – napisał Majchrowski w liście do premiera Morawieckiego .   

Miasto Kraków zarządza szpitalami Narutowicza i Żeromskiego oraz Miejskim Centrum Opieki dla osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych. Ale w Krakowie są też szpitale podległe samorządowi województwa, czyli marszałkowi. To np. szpital Jana Pawła II. Jest też Szpital Uniwersytecki czy Szpital Wojskowy.

Przpomnijmy, że przejęcie wszystkich szpitali od samorządów zasugerował w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski. Samorządy od razu zgłosiły sprzeciw. Zrobi to także Rada Miasta Krakowa. Klub Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska przygotował projekt rezolucji w tej sprawie.

(ko)

Zobacz także