Majchrowski zachęca do wyjazdu z miasta

Na czas Światowych Dni Młodzieży lepiej przesiąść się na komunikację miejską lub w ogóle wyjechać z Krakowa – to rada prezydenta Jacka Majchrowskiego, który w dzisiejszym wywiadzie dla Radia Kraków podkreślił, że ŚDM z pewnością spowodują potężne utrudnienia w mieście, szczególnie dla kierowców. Potwierdzają to również plany komunikacji miejskiej przygotowywane na ostatni tydzień lipca, które zakładają, że większość ruchu w mieście będzie odbywała się… pieszo.

Światowe Dni Młodzieży to ogromne wyzwanie dla Krakowa, bo szacuje się, że stolicę Małopolski w ostatni tydzień lipca może odwiedzić nawet 2,5 mln pielgrzymów z całego świata. W tym czasie Kraków zostanie podzielony na strefy ograniczonego ruchu.

– Będzie kilka stref całkowicie zamkniętych – Łagiewniki, Błonia. Będzie zwiększona komunikacja miejska, ale normalnie samochodem będzie się ciężko przecisnąć i wjechać gdziekolwiek. Na ten czas bym zapraszał wszystkich do korzystania z komunikacji miejskiej. Jak będzie ładny lipiec to zachęcam do wyjechania na zieloną trawkę. – mówił dziś w wywiadzie dla Radia Kraków prezydent Jacek Majchrowski.

O tym, że Kraków na tydzień zostanie niemal całkowicie sparaliżowany świadczy również dokument przygotowywany na tę okoliczność przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Zakłada on bowiem, że aż 60% ruchu miejskiego będzie odbywało się pieszo, a pielgrzymi w drodze do miejsc, gdzie będą odbywały się modlitwy i spotkania w ramach Światowych Dni Młodzieży, będą pokonywali nawet do 12 km pieszo. Zdaniem prezydenta Jacka Majchrowskiego, to nic dziwnego – Pielgrzymka ma to do siebie, że odbywa się na piechotę – podsumował włodarz Krakowa.

Będą utrudnienia

Sami krakowianie najmocniej odczują odbywające się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży podczas prób podróżowania po mieście. Urzędnicy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że komunikacja miejska może być momentami przepełniona i ruch nie będzie odbywał się tak płynnie jak na co dzień. Największe utrudnienia dotkną oczywiście kierowców, którzy nie będą mogli korzystać z części dróg – zostaną one całkowicie zamknięte. Specjalne strefy z wyłączonym ruchem samochodowym zostaną utworzone m.in. w Łagiewnikach oraz w okolicy krakowskich Błoń. Duże ograniczenia ruchu będą obowiązywały z kolei w okolicy II obwodnicy miasta, a więc w obrębie al. Trzech Wieszczów.

Warto przypomnieć, że Światowe Dni Młodzieży będą odbywać się w dniach 26-31 lipca.

(pt)

fot. iStock.com/Marcel Iordan

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie