Barbara Nowak ma problem. Rada Miasta chce odwołania Małopolskiej Kurator Oświaty!

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa radni mają głosować nad rezolucją w sprawie odwołania ze stanowiska Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak. – Według radnych PiS, a także wielu innych, takie głosowanie w obecnej sytuacji jest wyrazem braku odpowiedzialności PO i Nowoczesnej, które w imię politycznych interesów i płynących z tego pozornych korzyści chcą zdestabilizowania sytuacji w oświacie przed zbliżającymi się egzaminami gimnazjalistów i maturzystów.

Przypomnijmy, że od kliku dni w siedzibie Małopolskiej Kurator trwa strajk okupacyjny przedstawicieli nauczycielskiej Solidarności. Strajkujący domagają się m.in. poprawy warunków pracy i podwyżek płac. We wtorek do okupujących pomieszczenia dołączył szef sekcji oświatowej Solidarności, a w Warszawie nauczycielska Solidarność zerwała rozmowy z  minister Edukacji Narodowej. Nie pomogło nawet spotkanie Piotr Duda, przewodniczącego NSZZ Solidarność z protestującymi w celu złagodzenia konfliktu.

Nauczycielska „Solidarność” z całej Polski ma się dziś spotkać w Krakowie właśnie z Małopolską Kurator Oświaty Barbarą Nowak, która niespodziewanie stała się jedną z głównych osób prowadzących negocjację z protestującymi związkowcami. To właśnie ona podjęła się tego rudnego zadania i zaangażowała w rozwiązanie problemu, a w pomieszczeniach okupowanych przez strajkujących stara się zapewnić im godziwe warunki bytowe.

Nowak rozmawia z protestującą Solidarnością i szuka pola porozumienia płacowego. Tak jak pisaliśmy wczoraj jest bardzo poważanie brana pod uwagę jako kandydatka na ministra edukacji. Choć rzecznik rządu Beata Mazurek dementuje nasze informacje, to jednak według politycznej zasady, że: „im bardziej rzecznik rządu coś dementuje, to tym bardziej jest coś na rzeczy”, taki scenariusz zmiany na stanowisku ministra jest bardzo realny.

Nowa Minister Edukacji Narodowej z Krakowa?

Barbara Nowak stając na pierwszej linii frontu jest dla PO zagrożeniem nie tylko ze względu na pewien konserwatyzm poglądów, lecz przede wszystkim ze względu na zapowiadany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego ogólnopolski strajk w oświacie. Jeżeli uda się jej doprowadzić do porozumienia z przedstawicielami oświatowej Solidarności a rządem, to strajk ZNP straci na znaczeniu, a do tego – popierająca postulaty ZNP – Platforma Obywatelska nie chce do tego dopuścić.  

Według informacji pojawiających się w kuluarach rady miasta, z porządku obrad dzisiejszej sesji zostanie zdjęty punkt dotyczący przyjęcia rezolucji. Głosować za jego zniesieniem mają radni PiS i Przyjazny Kraków.

Alicja Podgórska

Ostro o małopolskiej kurator oświaty: „Bigotka, homofobka, antysemitka”

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie