Problemy z kostką na ulicy Krupniczej. Trzeba będzie ją zerwać i położyć jeszcze raz

Grunt na części ulicy Krupniczej jest niestabilny. To konsekwencja odprowadzania przez wiele lat wód opadowych z okolicznych kamienic prosto do gruntu. Jak się okazało, rynny nie były podłączone w żaden sposób z kanalizacją burzową. To spowodowało wymywanie podłoża, które teraz musi zostać wzmocnione. Problem w tym, ze już położono na tym gruncie kostkę granitową. O sprawie poinformował radny Łukasz Maślona. 

Jak powiedział Łukasz Maślona w rozmowie z KRKnews, o problemach z niestabilnym gruntem dowiedział się podczas  spotkania na radzie budowy. – Po wykonaniu testów obciążeniowych przez wykonawcę okazało się, że podłoże jest niestabilne, grunt osiadał i wykonawca musi pogłębić wykop. Konieczne jest dodanie warstwy wzmacniającej. To efekt wymywania w przeszłości gruntu przez niepodłączone do kanalizacji rynny – stwierdził Łukasz Maślona.

Po wykonaniu, zgodnie z projektem, fragmentu ulicy oraz ułożeniu kostki i wykonaniu testów obciążeniowych okazało się, że grunt nie jest stabilny. Wykonawca postanowił, że nowo ułożona kostka zostanie zdemontowana, grunt pod nią wzmocniony i na tak przygotowane podłoże ponownie ułożona zostanie kostka.  

Przebudowa ulicy Krupniczej

Zdjęcie 1 z 12

 – Na pozostałych fragmentach remontowanej ulicy podłoże zostanie wzmocnione już na bieżąca. Nie powinno to wpłynąć na termin oddania fragmentu od Teatru Bagatele do ulicy Loretańskiej, który został wyznaczony na 15 listopada – podkreśla Łukasz Maślona.

Jak mówi radny Maślona, zagadką pozostaje to, czy uda się utrzymać termin oddania dla całej ulicy Krupniczej. – Trudno mi to oceniać, czy wykonawca skończy, ale pomysł jest taki, aby ulica była oddawana etapami – dodaje. 

Remont oraz przebudowa ulicy Krupniczej w Krakowie obejmie odcinek od Teatru Bagatela do ulicy Józefa Szujskiego. Zgodnie z projektem zostanie zasadzonych 39 drzew. Oprócz drzew posadzonych ma zostać kilka tysięcy krzewów i bylin. Pojawią się także zbiorniki magazynujące wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewania roślin oraz ogrody deszczowe, których zadaniem będzie spowolnienie odpływu wody opadowej do kanalizacji. Na ulicy znajdzie się także miejsce dla mebli miejskich, miejsc parkingowych, parkingów rowerowych oraz uwypuklenia informacji o historii ul. Krupniczej.

Remont ulicy Krupniczej wspólnie realizują Zarząd Zieleni Miejskiej, Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Wodociągi Miasta Krakowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplne

Remont Krupniczej. Czekają na drzewa z Holandii, bo w Polsce takich nie ma

(JS) (fot. KRKnews)

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie