Profesor UJ porównał Owsiaka do Chrystusa. „Budzi to zrozumiały niesmak”

Od kogo jak od kogo, ale od doświadczonego naukowca, będącego w dodatku kierownikiem Zakładu Psychologii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, czyli od człowieka, który powinien szczególnie umieć ważyć słowa i umiejętnie łagodzić nastroje społeczne, a nie podgrzewać je, nigdy bym się nie spodziewał poniższego sformułowania, jakiego użył w rozmowie z tygodnikiem „Wprost” profesor UJ doktor habilitowany Bartłomiej Dobroczyński:

Gdybym miał najdobitniej określić, jaka jest różnica między Jurkiem Owsiakiem z końca lat 90-tych, a Jerzym Owsiakiem składającym rezygnację, powiedziałbym, że to jak różnica między Jezusem Chrystusem zjednującym sobie uczniów, a Jezusem Chrystusem przed obliczem Piłata.

Rozumiem, że jako współautor książki pt. „Orkiestra Klubu Pomocnych Serc czyli Monolog-wodospad Jurka Owsiaka” prof. Bartłomiej Dobroczyński może nie być obiektywny w ocenie szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale stopień naukowy i piastowana funkcja na czołowej polskiej uczelni chyba jednak do czegoś zobowiązują.

Jeżeli mówi on w wywiadzie dla „Wprost” na podstawie przeprowadzonych przez siebie wcześniej badań że w jego opinii niewiele osób w naszym kraju może się pochwalić taką charyzmą i umiejętnością skupiania wokół siebie ludzi z bardzo różnych środowisk, jak Owsiak oraz wypowiada inne pochwały dyrygenta WOŚP, który właśnie odwołał wcześniejszą rezygnację z  kierowania nią, wszystko jest w porządku. Kiedy porównuje go do Chrystusa, budzi to zrozumiały niesmak.

Mam nadzieję, że prof. Dobroczyński szybko opamięta się i przyzna, że znacznie przebrał miarę, jaką wyznacza bycie naukowcem, a szczególnie psychologiem, który najlepiej musi rozumieć czym jest odpowiedzialność za słowo, zwłaszcza w debacie publicznej na niezwykle gorący i emocjonujący większość rodaków temat.

Jerzy Bukowski

* dr Jerzy Bukowski – Rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, publicysta, filozof i bloger.

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Czy wyciągnięto wnioski ze śmierci Adamowicza? „To będzie konkretny dowód”

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie