Prognoza pogody – idzie sroga zima. Najpierw śnieżyce, potem siarczyste mrozy

Najbliższe dni przyniosą zimową pogodę. Najpierw będą śnieżyce, potem przyjdą siarczyste mrozy, W nocy temperatura spadnie nawet poniżej minus 20 stopni.

Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach czeka nas prawdziwa zima, jakiej dawno w Polsce nie było. W niedzielę w Małopolsce śnieg padać już intensywnie. Do tego mocno powieje, więc pojawią się śnieżyce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał nawet ostrzeżenie pogodowe.

IMGW prognozuje wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, powodujących przyrost pokrywy śnieżnej od 20 cm do 30 cm. Zawieje i zamiecie śnieżne spowodowane są przez wschodni i północno-wschodni wiatr o średniej prędkości od 25 km/h do 35 km/h, w porywach do 60 km/h oraz opady śniegu. Synoptycy wydali ostrzeżenie II stopnia dotyczące opadów śniegu, I stopnia – dla zamieci i zawiei.

Potem przyjdą siarczyste mrozy. W dzień termometry będą pokazywać blisko 10 stopni na minusie, w nocy słupki spadną poniżej minus 20 stopni. Silny wiatr sprawi, że chłód będzie bardziej odczuwalny niż wynikałoby to ze wskazań termometrów.

Jak zapewnia krakowski magistrat, w gotowości są wszystkie jednostki MPO Kraków i wszystkie służby miejskie biorące udział w Akcji Zima. Dyrektorzy szkół zostali poinformowani o tym, by zadbać o odśnieżanie w poniedziałek rano, aby wszystkie dzieci mogły dotrzeć na lekcje. – Kierowców prosimy o ostrożność i jazdę na zimowych lub całorocznych oponach – apelują miejskie służby.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie