„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Program „Mieszkanie na Start”. Wkrótce w Krakowie ruszy nabór chętnych. Pierwszeństwo dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Posiadacze książeczek mieszkaniowych będą mieli pierwszeństwo w kolejce do podpisania umowy najmu w ramach rządowego programu „Mieszkanie na start”. O dodatkowym kryterium zdecydował kilka tygodni temu Sejm, teraz zostanie ono wprowadzone do zasad przyznawania lokali mieszkalnych w Krakowie. Nabór chętnych powinien ruszyć na przełomie I i II kwartału tego roku.

Urząd Miasta spodziewa się dużej liczby wniosków o przyznanie prawa najmu w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Osiedle z mieszkaniami z preferencyjnym czynszem powstaje na Klinach i ma być gotowe do końca roku. Nabór chętnych do zamieszkania w tym miejscu planowany jest na przełomie I i II kwartału.

Wprawdzie kryteria przyznawania mieszkań zostały ustalone przez Radę Miast w lipcu 2020 roku, ale już trzeba je zmieniać. I to dość znacząco, bo zostanie trzeba je zmienić. Wprowadzone zostanie pierwszeństwo dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Nie jest wymysł krakowskich urzędników – dodatkowe kryterium wprowadził Sejm, a Rada Miasta musi go teraz uwzględnić w zasadach dotyczących przyznawania lokali w Krakowie.

Co oznacza dodatkowe kryterium? Osiedle na Klinach to 481 mieszkań. Jeśli tyle osób zgłosi się z książeczkami mieszkaniowymi (i będzie spełniać wszystkie inne kryteria), pozostali nie będą mieli szans na podpisanie umowy. Jeśli chętnych z książeczkami mieszkaniowymi będzie mniej, oni dostaną lokale w pierwszej kolejności, pozostałe zostaną rozdzielone między tych, którzy złożyli wnioski, ale nie mają książeczek.

Przy okazji zostaną wprowadzone także zmiany dotyczące terminu dostarczenia niezbędnych dokumentów. Ze względu na zakładana dużą liczbę chętnych i trwająca pandemię koronawirusa składający wnioski będą mieli 60 dni na dostarczenie dokumentów i oświadczeń niezbędnych do weryfikacji formalnej wniosku.

(GEG)

Po publikacji tej informacji otrzymaliśmy sprostowanie z Urzędu Miasta Krakowa. Oto pełna jego treść:

Sprostowanie

  1. W artykule „Mieszkanie na Start. Wkrótce ruszy nabór chętnych. Pierwszeństwo dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych” znalazło się następujące zdanie: „Nabór chętnych powinien ruszyć na przełomie I i II kwartału tego roku.” Jest to zdanie nieprawdziwe i wymaga sprostowania.
    Zdanie to powinno brzmieć: „Termin rozpoczęcia naboru wniosków do programu jest w trakcie uzgadniania”.
  2. W artykule „Mieszkanie na Start. Wkrótce ruszy nabór chętnych. Pierwszeństwo dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych” znalazło się następujące zdanie: „Nabór chętnych powinien planowany jest na przełomie I i II kwartału tego roku.” Jest to zdanie nieprawdziwe i wymaga sprostowania.
    Zdanie to powinno brzmieć: „Termin rozpoczęcia naboru wniosków do programu jest w trakcie uzgadniania”.
  3. W artykule „Mieszkanie na Start. Wkrótce ruszy nabór chętnych. Pierwszeństwo dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych” znalazły się następujące zdania: „Jeśli tyle osób zgłosi się z książeczkami mieszkaniowymi (i będzie spełniać wszystkie inne kryteria), pozostali nie będą mieli szans na podpisanie umowy. Jeśli chętnych z książeczkami mieszkaniowymi będzie mniej, oni dostaną lokale w pierwszej kolejności, pozostałe zostaną rozdzielone między tych, którzy złożyli wnioski, ale nie mają książeczek.
    Winny one brzmieć: „Gmina jest z obowiązana w uchwale w sprawie zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu do uwzględnienia nowego obowiązkowego kryterium pierwszeństwa i określenia jego wartości punktowej. Jednocześnie brak posiadania książeczki mieszkaniowej nie dyskwalifikuje kandydata na najemcę z możliwości zawarcia umowy najmu, a jedynie nie otrzyma on dodatkowych punktów w procesie naboru za to kryterium

Monika Chylaszek
Dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Krakowa

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca