Projekt „Skrzydła Krakowa” wejdzie jednak w życie

fot. RAW.hu via Foter.com / CC BY-NC-SA

A jednak pofruwamy! Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydował, że projekt „Skrzydła Krakowa” będzie realizowany w okrojonym kształcie, uzgodnionym z wnioskodawcą w lipcu tego roku. To już druga zmiana dotycząca tego projektu.

Decyzja prezydenta została podjęta po zapoznaniu się ze wszystkimi opiniami RIO wydanymi w tej sprawie. Uwzględnia ona również głos mieszkańców oraz rekomendację Rady Budżetu Obywatelskiego.

W związku z wątpliwościami natury formalno-prawnej dotyczącymi projektu, który w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wygrał w głosowaniu krakowian, Urząd Miasta Krakowa zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej o wydanie opinii w kwestii możliwości realizacji projektu „Skrzydła Krakowa”. Po rozważeniu wszystkich opinii wydanych przez RIO prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zdecydował, że projekt „Skrzydła Krakowa” będzie realizowany w okrojonym kształcie uzgodnionym z wnioskodawcą w lipcu br.

Przypomnijmy. Projekt pierwotnie zakładał zakup trzech szybowców o wartości ponad miliona złotych. Łączna kwota projektu wynosiła 3 miliony, bo obejmowała także 200 lotów widokowych oraz 30 szkoleń szybowcowych.

Od początku wokół pomysłu było mnóstwo kontrowersji, dotyczących jego idei ale też okoliczności – emocje wywoływali opłacani ankieterzy oraz wykorzystywanie numerów PESEL bez wiedzy ich właścicieli.

W lipcu prezydent stwierdził, że projekt zostanie zrealizowany ale w innym zakresie. Projekt ograniczono do zakupu jednego szybowca, a prawa do szkoleń i lotów widokowych w pierwszej kolejności miały przysługiwać młodzieży z krakowskich szkół ponadgimnazjalnych.

We wrześniu zapadła decyzja, że projekt nie zostanie zrealizowany. A dziś kolejna zmiana – a jednak wejdzie w życie, w kształcie ustalonym w lipcu.

Należy podkreślić, że w głosowaniu, które odbyło się między 18 czerwca a 1 lipca br., mieszkanki i mieszkańcy Krakowa wyrazili poparcie dla projektu „Skrzydła Krakowa”. Jak co roku, partycypacyjnie ustalone zasady, z udziałem środowiska miejskich aktywistów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych miejskich i dzielnicowych oraz urzędników, stanowiły podstawę do wyrażenia swojego zdania przez mieszkańców w formie głosowania.

(mm)

fot. RAW.hu via Foter.com / CC BY-NC-SA

Zobacz także