Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie tuszowania pedofilii. Teraz wypowiedział się sąd

Musisz przeczytać

Prokuratura okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie kardynała Stanisława Dziwisza. W tej sytuacji poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut złożył zażalenie na to postanowienie. Sąd podtrzymał postanowienie prokuratury.

– Jako poseł i osoba fizyczna wyczerpałem wszelkie możliwości prawne w tej sprawie. Innych działań już nie mogę podejmować. To kończy tę sprawę – stwierdził Kogut w poniedziałek.

Przypomnijmy, że w listopadzie europoseł Kohut złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa poplecznictwa przez kardynała Stanisława Dziwisza po publikacji reportażu w TVN24. Przedstawiono w nim dokumenty, z których wynika, że kardynał Stanisław Dziwisz miał uczestniczyć w tuszowaniu pedofilii.

W grudniu Kohut został przesłuchany. – Przesłuchanie trwało 17 minut. Pytano czy mam inne dowody niż te przedstawione w filmie „Don Stanislao”. Nie zostałem o nic innego zapytany. Zaapelowałem o wezwanie Pana Dziwisza na przesłuchanie – relacjonował europoseł.

„Dalszego śledztwa nie będzie, bo Prokuratorzy stwierdzili, że kardynał Dziwisz nie popełnił przestępstwa, ponieważ w latach 2006-2012, kiedy miał dowiedzieć się o ewentualnych czynach zarzucanych księżom, nie było obowiązku zawiadamiania policji lub prokuratury o tego typu przestępstwach” – czytaliśmy w komunikacie z Prokuratury.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że nieformalna papieska komisja miała nie dopatrzyć się zaniedbań w postaci m.in. tuszowania pedofilii przez kard. Stanisława Dziwisza, gdy był metropolitą krakowskim. Kierujący komisją kardynał Angelo Bagnasco miał otrzymać dokument z krakowskiej kurii potwierdzający, iż w czasach, gdy metropolitą krakowskim był Stanisław Dziwisz, „zarejestrowano siedem spraw księży, którzy popełnili przestępstwo pedofilii w rozumieniu prawa kanonicznego i wszystkie te sprawy zostały zgłoszone do Stolicy Apostolskie.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca