Przebudowa skrzyżowania na zakopiance w Krzyszkowicach coraz bliżej

Dobra wiadomość dla kierowców często jeżdżących zakopianka między Krakowem a Myślenicami. Coraz bliżej jest przebudowa skrzyżowania drogi krajowej nr 7  z drogami powiatową i gminną w Krzyszkowicach. To skrzyżowanie wielu kierowców przyprawia o ból głowy.

– Postępują prace projektowe dotyczące przebudowy skrzyżowania DK7 (zakopianki) z drogami: powiatową i gminną, w miejscowości Krzyszkowice koło Myślenic, na bezkolizyjne. W trakcie przygotowania są materiały do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Zgodnie z planem decyzja środowiskowa ma być wydana w 2021 roku – zapewnia Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W ciągu pół roku (8 lipca 2020 r. podpisana została umowa na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy skrzyżowania na zakopiance w Krzyszkowicach) odbyły się cztery rady techniczne, na których projektanci prezentowali kolejne warianty nowego, bezkolizyjnego rozwiązania komunikacyjnego przedstawicielom gminy, powiatu i GDDKiA. Wykonawca dokumentacji analizował zmiany w koncepcji wnioskowane przez przedstawicieli samorządów i GDDKiA pod kątem możliwości terenowych i przepisów prawa. Wprowadzał zmiany w koncepcjach.

Zaprezentowane jako ostatnie rozwiązanie projektowe przewiduje likwidację przejścia dla pieszych na poziomie jezdni DK7 oraz relacji skrętu w lewo z drogi krajowej nr 7 w drogi: powiatową i gminną. W pasie dzielącym jezdnie przewidziany jest zieleniec. Aby zapewnić relacje skrętu w miejsce tego zlikwidowanego, wybudowany zostanie nowy odcinek drogi, z możliwością poruszania się pojazdów i pieszych. Będzie przebiegał pod Zakopianką. Istniejąca droga powiatowa oraz nowoprojektowany odcinek drogi będą włączone do DK7 i przeznaczone wyłącznie do skrętów w prawo, z zapewnieniem dodatkowych pasów wyłączania i włączania.

W tej koncepcji założone zostało wyburzenie jednego budynku mieszkalnego i gospodarczego po północno-wschodniej stronie DK7 oraz przeniesienie do skansenu zabytkowego budynku mieszkalnego wraz z towarzyszącym mu obiektem gospodarczym, które znajdują się po południowo-zachodniej stronie zakopianki. Trwa poszukiwanie skansenu, który przejął by pieczę nad zabytkiem.

– Projekt przebudowy skrzyżowania będzie jeszcze podlegał licznym uzgodnieniom, dlatego jego ostateczny kształt może się różnić od przedstawionej w załączniku koncepcji – zastrzega Iwona Mikrut.

Zgodnie z porozumieniem zawartym między GDDKiA, gminą Myślenice i powiatem myślenickim, zostało zlecone opracowanie kompleksowej dokumentacji. W ramach zobowiązań finansowych powiat zapewnia 2 mln zł a gmina 500 tys. zł na realizację robót budowlanych. Ponad 31 mln zł szacunkowych kosztów całej inwestycji pokryje GDDKiA.

Harmonogram inwestycji:

·        przygotowanie materiałów do decyzji środowiskowej i jej uzyskanie – 2021 r.

·        uzyskanie zgody na realizację (ZRID) – 2022 r.

·        realizacja robót budowlanych – lata 2023-2024.

(red)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie