Przebudowy toru kajakowego Kolna nie będzie? Kolejny nieudany przetarg

Musisz przeczytać

Nietęgie miny muszą mieć  krakowscy urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Sportowej. Po otwarciu ofert na modernizacje toru do kajakarstwa górskiego „Kolna” cześć I okazało się, ze najtańsza oferta przekracza prawie dwukrotnie zaplanowany budżet. To kolejny nieudany przetarg związany z przygotowaniem obiektów do przyszłorocznych Igrzysk Europejskich w Krakowie. Wcześniej takie same problemy były ze stadionem Wisły.

W ogłoszonym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej przetargu na  przebudowę Toru do Kajakarstwa Górskiego OSiR „Kolna” w Krakowie na potrzeby III Igrzysk Europejskich zgłosiły się dwie firmy. Najtańsza z zaproponowanych ofert opiewa na kwotę prawie 59 milionów złotych. Druga oferta to już ponad 70 milionów złotych. Tymczasem budżet inwestycji oszacowany przez ZIS wynosi niecałe 30 milionów złotych. 

ZIS zaplanował w ramach przebudowy gruntowna modernizację toru. W jej ramach zaplanowo wybudowanie nowego koryta toru od punktu ujścia aż do jego początku, łącznie z basenem startowym. Nowe koryto toru ma przebiegać dokładnie po śladzie istniejącego i mieć stałą szerokość wewnętrzną 11 m. Projekt zakłada też zadaszenie całej powierzchni toru na rzucie prostokąta o wymiarach 400,90m x 47,40m i wysokości kalenicy 12 m. Drewniano-żelbetowa konstrukcja dachu ma być systemowym przykryciem namiotowym. W celu doprowadzenia wody z Wisły do basenu startowego sposobem grawitacyjnym ma zostać wykonane ujęcie wody na Wiśle powyżej stopnia wodnego w odległości około 100 m.

fot. ZIS

Aby przyspieszyć postepowanie przetargowe , zostało ono podzielone na trzy części.

-W związku z bardzo napiętym czasem realizacji zadania, uwarunkowanym datą organizacji Igrzysk Europejskich, dopuszcza się podział prac na dwa etapy. Etap 1 realizacji, od osi 1 do końca toru. Etap ten oparty jest na dotychczasowym źródle pozyskiwania wody, z kanału dolotowego do elektrowni i bazujący na dotychczasowym pozwoleniu wodno-prawnym co przyspieszy procedury administracyjne i możliwość niezależnego, wcześniejszego przystąpienia do realizacji. Etap 2 realizacji, zapewniający grawitacyjny pobór nowych ilości wody z górnego poziomu Stopnia Kościuszko, oraz pompowy pobór wody z nowego ujęcia wody, poniżej elektrowni. W tym przypadku niezbędne będzie uzyskanie nowego pozwolenia wodno-prawnego oraz opracowania nowej instrukcji gospodarowania wodą dla zespołu obiektów stopnia wodnego z uwzględnieniem ujęcia wody dla elektrowni wodnej i zmodernizowanego Toru Kajakarstwa Górskiego. Optymalnym założeniem jest wykonanie obu etapów do czasu oddania realizacji. Ostateczny termin przekazania robót wymaga uzgodnienia z inwestorem i jest uwarunkowany możliwością przeprowadzenia igrzysk w czerwcu 2023 r. – informował ZIS

Poprzednie postepowanie przetargowe w trybie zaprojektuj i wykonaj zostały unieważnione, ponieważ nie wpłynęła żadna oferta, a w trzecim jedyna zgłoszona oferta ponad czterokrotnie przewyższała zakładany budżet.

To nie jedyny problem ZIS ze znalezieniem wykonawców. Dwa tygodnie temu ZIS ogłosił nowe przetargi na modernizację stadionu Wisły Kraków. W poniedziałek, 16 sierpnia 2022 roku, zostały unieważnione trzy przetargi na roboty, których nikt nie chciał wykonać w cenie proponowanej przez ZIS.

Roboty modernizacyjne na stadionie miejskim przy ul. Reymonta zostały podzielone na trzy osobne przetargi. Jeden obejmował modernizację samej fasady obiektu. Drugi dotyczył modernizacji instalacji HVAC, elektrycznych i teletechnicznych. Zwycięzca trzeciego miał przeprowadzić prace adaptacyjne i modernizacyjne wewnątrz obiektu. Ale ani na trzeci, ani na pierwszy nie było odzewu -żadna firma nie zgłosiła oferty. Z kolei na drugi wpłynęła jedna oferta, ale jej wartość kilkakrotnie przewyższała zarezerwowane na ten cel kwoty (cena z oferty – 174,3 mln zł, kwota przeznaczona na zadanie – 34,9 mln zł).

Przebudowa stadionu Wisły planowana jest w związku z przyszłorocznymi Igrzyskami Europejskimi. To w tym miejscu ma się odbyć uroczystość otwarcia.

(Jarek Strzeboński)

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca