Przedszkole modułowe już działa

Było potrzebne niemal natychmiast i udało się. W czwartek prezydent miasta Jacek Majchrowski wraz z dziećmi otworzył pierwsze w Krakowie przedszkole modułowe. Dzieciaki są zachwycone.

Przedszkole powstało przy Szkole Podstawowej nr 65 na Rybitwach. Do tej pory grupy przedszkolne miały swoje miejsce na poddaszu budynku, co nie było ani wygodne, ani komfortowe.

– Sale na strychu szkolnym nie spełniały norm i wymogów, w tym przeciwpożarowych, dlatego musieliśmy pomyśleć nad innym rozwiązaniem. Wybraliśmy przedszkole modułowe, ponieważ liczył się dla nas czas. To pierwsze takie przedszkole w Krakowie. Postanowiliśmy spróbować i powstał nowoczesny i przestronny budynek. Zobaczymy, jak będzie się sprawował, bo trzeba też powiedzieć, że budowa w systemie modułowym jest szybsza, ale droższa niż tradycyjna. Najważniejsze jednak, że mamy tu teraz duże, piękne sale, w których dzieci mogą się bawić i uczyć – mówi Jacek Majchrowski.

Miastu zależało również na tym, aby utrzymać funkcjonowanie oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 65 z uwagi na ich duże znaczenie dla lokalnej społeczności. System modułowy dał możliwość dobudowania do istniejącego budynku szkoły segmentu przedszkolnego dla dwóch oddziałów przedszkolnych. Inwestycja była realizowana w trybie „zaprojektuj i zbuduj” (w oparciu o opracowany wcześniej program funkcjonalno-użytkowy) w okresie od listopada 2015 r. do sierpnia 2016 r., a jej łączny koszt wyniósł 1,9 mln zł.

W nowym przedszkolu poza salami dla dzieci są również szatnia, łazienki, zaplecze dla kadry pedagogicznej i pomieszczenie do obsługi cateringu wraz ze wszystkimi potrzebnymi instalacjami. Obiekt jest budynkiem parterowym o konstrukcji stalowej, posadowionej na stopach fundamentowych. Gotowe moduły, tj. ramy z rusztem podłogowym, były przywożone i spawane lub skręcane na placu budowy. Następnie zostały wypełnione płytami warstwowymi, gipsowo-kartonowymi (ściany, dach) oraz cementowo-wiórowymi (podłoga), wraz z izolacją termiczną i akustyczną (styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa) oraz ślusarką aluminiową okienno-drzwiową, i wykończone.

(mm, krakow.pl)

fot. krakow.pl

Najnowsze

Co w Krakowie