Przelewy burzowe. Miasto odpowiada: Ścieki w rzekach albo w domach krakowian

W poniedziałek pisaliśmy, powołując się na rm24.pl, o przelewach burzowych, które wraz ze ściekami trafiają do krakowskich rzek. „Ten system zapobiegł zalaniu ściekami domów ponad połowy mieszkańców Krakowa” – argumentuje dziś magistrat.

„Nieodłącznym elementem kanalizacji ogólnospławnej są przelewy burzowe. Ich prawidłowe działanie chroni mieszkańców miasta przed zagrożeniem sanitarnym. W czasie intensywnych opadów deszczu lub roztopów do kanalizacji dostają się olbrzymie ilości wody. Jej nadmiar może powodować wylewanie się ścieków przez włazy kanałowe na ulice, cofanie się ścieków do budynków i ich zalewanie. Taka sytuacja to realne zagrożenie i ryzyko wystąpienia znacznych strat materialnych. Dlatego też tak istotne jest sprawne odprowadzenie nadmiaru wody z terenów zurbanizowanych” – czytamy na stronie internetowej magistratu.

„Przelewy burzowe są urządzeniami, które w sposób samoczynny odprowadzają do odbiornika, np. rzeki, nadmiar wody deszczowej, częściowo zmieszanej ze ściekami. Zapewniają tym samym mieszkańcom miasta ochronę przed zalaniem. Szczególnie w przypadkach skrajnych, jak np. nawalne, intensywne opady, jest to sprawa priorytetowa. Takie systemy ochrony stosowane są zarówno w większości dużych miast w Polsce, jak również na świecie.”

Miasto zapewnia, że Wodociągi Krakowskie robią wiele, by poprawić sytuację. Codzienne działania podejmowane przez Wodociągi Krakowskie koncentrują się przede wszystkim na udrażnianiu, czyszczeniu i renowacji kanałów. Dla zobrazowania skali tych prac warto wspomnieć, że każdego miesiąca z kanalizacji ogólnospławnej usuwane jest ok. 1000 ton piasku (czyli ponad 200 samochodów ciężarowych).

Wodociągi Krakowskie podejmują również długofalowe działania zmierzające do poprawy funkcjonowania sieci i zabezpieczenia przed negatywnymi skutkami zjawisk atmosferycznych. Obejmują one m.in.: budowę kanałów odciążających i zbiorników retencyjnych, wdrażanie zaawansowanych systemów sterowania siecią czy remonty przewidziane w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym.

Przykładem są prowadzone obecnie prace mające na celu poprawę stanu technicznego oraz właściwości hydraulicznych odbiorników wód opadowych i roztopowych ze znacznej części południowego obszaru Krakowa, w tym osiedla Kabel (m.in. kolektora deszczowego Bagry i Rowu Płaszowskiego). Prowadzone są także działania edukacyjne, których celem jest uświadomienie mieszkańcom miasta skutków, jakie niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń sanitarnych.

(wm, krakow.pl)

fot. MPWiK

Najnowsze

Co w Krakowie