Braknie miejsc do spania na ŚDM?

Musisz przeczytać

Pielgrzymi, którzy przyjadą do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży nie będą mieli gdzie spać. Z najnowszego raportu nt. stanu przygotowań do organizacji wydarzenia wynika, że na ten moment do dyspozycji pielgrzymów jest 408 tys. miejsc noclegowych. Tymczasem organizatorzy szacują, że do Krakowa może przyjechać ok. 2 mln pielgrzymów.

Do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży zostały dwa miesiące. Tymczasem nadal nie wiadomo, gdzie pomieszczą się wszyscy uczestnicy tego wydarzenia. Miasto – wspólnie z Komitetem Organizacyjnym ŚDM szacują bowiem, że z noclegów u osób prywatnych skorzysta ok. 60 tys. osób. Pomóc ma również zorganizowanie przez miasto pól noclegowych, które pomieszczą blisko 300 tys. osób. Pielgrzymi będą mogli szukać schronienia również w szkołach zlokalizowanych na terenie Krakowa, które na czas Światowych Dni Młodzieży zostaną przekształcone w ośrodki noclegowe, w sumie będą oferowały ok. 60 tys. miejsc. Wliczając w to również hotele, domy zakonne i nocleg u krakowskich rodzin, schronienie znajdzie kolejne 120 tys. osób. Suma summarum Kraków na czas ŚDM przygotował 408 tys. miejsc noclegowych, dla 2 mln pielgrzymów.

– Celem zabezpieczenia ewentualnego zwiększonego zapotrzebowania na ten cel Miasto wytypowało dodatkowych 15 terenów, na których możliwe będzie zakwaterowanie około 185 tys. osób. Do chwili obecnej KO nie zgłosił zapotrzebowania na ich wykorzystanie. W związku z ograniczeniem niektórych wymagań wynikających z przepisów ustawy o usługach turystycznych dla organizacji tymczasowych pól namiotowych w zależności od potrzeb tereny te udostępnione zostaną KO na potrzeby noclegowe uczestników ŚDM – czytamy w raporcie przygotowanym przez Zespół Zadaniowy ds. Współpracy z Komitetem Organizacyjnym Światowych Dni Młodzieży.

– Właściwie co niedzielę w naszym kościele, ksiądz apeluje do wiernych by przyjmowali pielgrzymów w czasie ŚDM. Ponoć każda z parafii otrzymała określoną liczbę osób, które mają zostać przenocowane w domach parafian. U nas to 2 tys. osób a z tego co mówił ksiądz, to udało się znaleźć miejsce dla 200 osób – tłumaczy Pani Maria Hetman z os. Kurdwanów.

Warto przypomnieć, że Światowe Dni Młodzieży, w których – według szacunków Komitetu Organizacyjnego, ma wziąć udział ok. 2 mln pielgrzymów, rozpoczną się 26 lipca i potrwają do 31 lipca. Pełną treść raportu nt. przygotowań Krakowa do organizacji ŚDM można znaleźć tutaj.

(pt)

fot. worldyoutday.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca