Przestań truć! Wymień piec za dopłatą

Władze miasta, jak mantrę powtarzają, że jednym z głównych zadań Krakowa, jest obecnie walka o poprawę jakości powietrza. Zbliża się zima, a to oznacza, że ponownie wróci problem smogu. Dałoby się tego uniknąć, gdyby mieszkańcy chętniej korzystali z dofinansowania do wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne rozwiązania.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że głównym winowajcą wysokiego stężenia smogu w Krakowie, są właśnie piece węglowe, które wciąż są dość powszechnie używane w stolicy Małopolski. Z wyliczeń urzędu miasta wynika, że nadal na terenie Krakowa jest ok. 24 tys. pieców węglowych. Ich wymiana powinna zakończyć się do 2019 roku – wówczas w życie wejdzie uchwała sejmiku wojewódzkiego, która wprowadzi całkowity zakaz używania węgla w Krakowie, do ogrzewania naszych domów i mieszkań.

Są pieniądze, nie ma chętnych

Od kilku lat miasto realizuje program dopłat do wymiany palenisk na bardziej ekologiczne rozwiązania. Dzięki temu krakowianie mogą otrzymać nawet do 100 proc. zwrotu kosztów likwidacji pieców. – Na realizację programu PONE zabezpieczyliśmy kwotę 290 mln złotych z NFOŚiGW i WFOŚiGW w ramach programu „Kawka” oraz ZIT. Tylko w tym roku przeznaczymy na to 120 mln złotych – przekonuje Ewa Olszowska-Dek, dyrektor Wydziału Kształtowania UMK.

W praktyce oznacza to, że za każdy kW obliczeniowego zapotrzebowania na ciepło w budynku, otrzymamy 900 złotych dotacji, ale pod warunkiem, że zapotrzebowanie nie przekroczy 100 W/mkw. ogrzewanej powierzchni. Istnieje więc szansa, że kwota dotacji nie tylko wyrówna, ale nawet przekroczy 100 proc. wartości całej inwestycji, o ile złożymy wniosek jeszcze w tym roku. W kolejnym, kwoty te będą ulegały zmniejszeniu.

Prościej niż sięwydaje

Wielu mieszkańców obawia się, że procedura pozyskania dotacji będzie skomplikowana, a ich wniosek może zostać odrzucony. Okazuje się jednak, że droga do pozyskania środków, wcale nie należy do najcięższych. Wystarczy udać się do Wydziału Kształtowania Środowiska na os. Zgody 2 i tam pobrać wniosek o wydanie warunków przyłączenia do miejskiej sieci cieplnej. Dodatkowo krakowianie uzyskają tam wszystkie niezbędne informacje dotyczące innych, alternatywnych źródeł ciepła, które również kwalifikują się do skorzystania z miejskiego systemu dopłat.

W przypadku zakwalifikowania do programu, kolejnym krokiem jest podpisanie umowy na przyłączenie do sieci MPEC lub z firmą, która będzie odpowiedzialna za instalację alternatywnego systemu grzewczego. W przypadku miejskiej sieci ciepła sprawa jest o tyle prosta, że każdy z mieszkańców może liczyć na wykonanie dokumentacji technicznej przyłącza i węzła cieplnego. Dodatkowo MPEC bierze na siebie kwestie związane z podłączeniem nas do miejskiej sieci ciepła i udziela informacji dotyczących energooszczędnej gospodarki cieplnej, tak by w rachunki były jak najniższe. Do nas należy jedynie wykonanie instalacji wewnętrznej.

Szczegółowe informacje o projekcie „Tak! Dla czystego powietrza” można uzyskać zarówno telefonicznie, jak i osobiście w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, na stronie internetowej www.krakow.pl oraz w jednostkach MPEC i na stronie internetowej przedsiębiorstwa, pod adresem www.mpec.krakow.pl

(pt)

fot. MPEC

Najnowsze

Co w Krakowie