Przetarg na przewozy meleksami w centrum Krakowa

Magistrat ogłosił konkurs ofert na świadczenie usług przewozu osób za pomocą meleksów na obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto. Po tym jak Rada Miasta znowelizowała przepisy dotyczące tego parku, po Starym Mieście ma się poruszać maksymalnie 50 takich pojazdów, a identyfikatory dla każdego z nich będą wydawane na rok.

Zapisy konkursu określają wymogi jakie muszą spełniać meleksy w zakresie m.in. wyposażenia w pasy bezpieczeństwa, koloru karoserii (ciemny beż), wieku pojazdu (maksymalnie pięć  lat) oraz potwierdzonej sprawności technicznej. Pojazdy wyłonione w konkursie otrzymają wyróżniające je charakterystyczne identyfikatory, naklejane na przednią szybę.

Kontrolę – w jaki sposób świadczone są usługi i czy pojazd ma wymagany identyfikator – będą prowadzić strażnicy miejscy oraz upoważnieni pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu  – Przewóz osób w obszarze Starego Miasta za pomocą pojazdu wolnobieżnego nie posiadającego aktualnego identyfikatora jest zabroniony i stanowi wykroczenie. Osoby korzystające z takich pojazdów muszą liczyć się z możliwością interwencji Straży Miejskiej lub Policji wobec kierowcy – ostrzegają urzędnicy. I dlatego gościom odwiedzającym Kraków zalecają, aby w ścisłym centrum korzystać z oferty przejazdu tylko pojazdami z ważnymi identyfikatorami.

W szczycie sezonu turystycznego po Krakowie jeździ codziennie 120-130, z czego ok. 70 rotacyjnie porusza się po terenie Parku Kulturowego Stare Miasto. Na obszarze Starego Miasta zostały wyznaczone trasy, po których mogą poruszać się pojazdy wolnobieżne z napędem elektrycznym. 

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie