„Przez cztery tygodnie nie należy wyprowadzać psów i kotów na tereny niezabudowane”. Apel służb weterynaryjnych

Od dzisiaj na terenie całego województwa małopolskiego prowadzona będzie akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Akcja w Małopolsce potrwa do 29 kwietnia.  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje aby w okresie akcji oraz dwa tygodnie po jej zakończeniu nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane bez opieki a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy.

Akcja szczepienia lisów zostanie wykonana przy użyciu doustnego preparatu, zawierającego niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim, brązowo-zielonym pakiecie stanowiącym przynętę. Składa się ona  z mieszkanki mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości. Przynęta jest wyczuwalna przez lisy już z odległości około 800 metrów. Pakiety zostaną rozrzucone na pola, łąki i lasy z samolotów. Na terenach miejskich przynęta będzie wykładana ręcznie. Na kilometr kwadratowy przypadać będzie około 30 dawek.

Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa małopolskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażania wścieklizną ludzi.

W okresie wykonywania szczepień lisów i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się nie wchodzić na teren lasu ,zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych. Wskazane jest nie dotykanie i nie podnoszenie a tym bardziej nie rozłamywać przynęt. Przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy. W razie przypadkowego kontaktu człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny, należy przemyć miejsce kontaktu wodą z mydłem i zgłosić się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

W przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza weterynarii w celu poddania zwierzęcia obserwacji.

Wszelkich informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udzielają pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie – tel. (12) 293 10 00 lub Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krakowie – tel. (12) 411 25 69

 

(JS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie