Przez pandemię pogorsza się zdrowie psychiczne młodych Polaków. Krakowscy licealiści mają pomysł na walkę z depresją

Musisz przeczytać

W ciągu 7 lat stukrotnie zwiększyła się w Polsce zachorowalność na depresję i skutkująca nią liczba prób samobójczych wśród młodzieży. Nakłady na psychiatrię mimo to są na tym samym, niskim poziomie. Już 10 proc. dzieci dotkniętych jest problemami psychicznymi, a skutki pandemii mogą tę liczbę zwiększyć.  Krakowscy licealiści widząc narastający problem uruchomili projekt „Psycha nie siada” chcąc za pośrednictwem mediów społecznościowych i przygotowanych materiałów edukacyjnych dystrybuowanych w krakowskich szkołach zwrócić uwagę na konieczność walki z problemem depresji wśród młodzieży.

W Senacie rozgorzała dyskusja o kondycji psychicznej dzieci i młodzieży. Pretekstem było posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, Senackiego Zespołu – Zdrowie Polaków oraz Parlamentarnego Zespołu Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży pod hasłem „Ratujmy dzieci w kryzysie psychicznym”. Przedstawione opracowania nie budzą wątpliwości – pandemia długofalowo odbije się na psychicznej kondycji młodych Polaków. Potrzebne jest wzmocnienie systemu opieki w zakresie zdrowia psychicznego, ale i nakłady na ten cel. Eksperci przekonywali w Senacie, że ostatni rok mocno odznaczył się w statystykach dotyczących prób samobójczych. Winne jest temu nie tylko rozluźnienie więzów społecznych, ale i współpracy między rodzicami i szkołą. Zdaniem specjalistów niezbędne jest wypracowanie narodowego planu ds. walki ze skutkami pandemii także w zakresie zdrowia psychicznego.

Alicja Defratyka, autorka portalu ciekaweliczby.pl oszacowała, że, w Polsce mamy najmniej lekarzy psychiatrów w całej Unii Europejskiej. Co więcej na 4,3 tys. psychiatrów tylko 482 zajmuje się problemami dzieci i młodzieży. Oznacza to, że jeden psychiatra dziecięcy przypada na 15 tys. dzieci.

– Młodzież początkowo zamknięta w domach na dwa tygodnie była wręcz uradowana, że ma „dodatkowe ferie”. Z czasem wśród młodych zaczął się nasilać stres, strach o przyszłość. – komentuje Nina van der Brug, liderka projektu społecznego “Psycha nie siada” – Badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego pokazują, że 65,3% nauczycieli czuje się psychicznie dużo gorzej niż przed pandemią, a 1/3 uczniów doświadcza ciągłego smutku, przygnębienia i samotności.

Krakowscy licealiści widząc narastający problem uruchomili projekt „Psycha nie siada” chcąc za pośrednictwem mediów społecznościowych i przygotowanych materiałów edukacyjnych dystrybuowanych w krakowskich szkołach zwrócić uwagę na konieczność walki z problemem depresji wśród młodzieży. Tą drogą dotarli już do 2 tysięcy rówieśników. Za pośrednictwem mediów apelują o pomoc osobom dotkniętym skutkami depresji.

– Jeśli nic nie zrobimy z tym problemem będzie plaga chorób psychicznych i prób samobójczych – przekonuje Tymoteusz Horodyski współtwórca strony projektu www.psychaniesiada.com – mamy świadomość, że dostęp do lekarzy teraz jest utrudniony, ale większym zagrożeniem jest brak świadomości choroby. Dlatego tak ważny jest wgląd w samego siebie i samokształcenie, czyli obserwacja naszej fizjologii i stanów psychicznych. Nie należy lekceważyć objawów permanentnego przygnębienia, nawracającego smutku. Nie wolno zamykać się z tymi problemami samemu z sobą.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca