Przy ulicy Karmelickiej powstał mural poświęcony twórczości Wisławy Szymborskiej

Mural powstał na kamienicy stojącej w sąsiedztwie parku imienia noblistki. Mural podobnie jak park, zostanie oficjalnie odsłonięty w najbliższa niedziele  2 lipca,  z okazji setnej rocznicy urodzin poetki.

Dzieło powstało w ramach inicjatywy 101 Murali dla Krakowa – całorocznego programu tworzenia kontekstowych, wielkoformatowych malowideł naściennych, we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej, MEDICINE oraz Osti Hotele. Na muralu można zobaczyć – i przeczytać – jeden z wierszy noblistki, „Nic dwa razy”, ale poza nim, po prawej stronie tekstu, na malowidle umieszczono również grafiki związane z życiem i twórczością poetki. Wśród barw zastosowanych na muralu dominuje  biel i czerń

 – Główną cechą charakterystyczną jest dynamika – postaci i elementy pokazują moment, który nigdy już nie wróci. Jak na przykład spadający telewizor, w którym możemy odnaleźć wizerunek bliskiego sercu Wisławy Szymborskiej Kornela Filipowicza. Jest też kot z najsłynniejszej wyklejanki poetki – ale pokazany w inny sposób: jako wspomnienie, sen. Nic nie jest stałe, nic nie jest na zawsze – nic nie zdarzy się po raz drugi – nieodebrany telefon czy przeczytane lub nieprzeczytane książki – tłumacza twórcy.

Autorami projektu muralu są graficy Medicine: Joanna Dobranowska i Piotr Jakób.

Decyzją Senatu rok 2023 jest też Rokiem Wisławy Szymborskiej. Zarówno mural, jak i park stanowią część jego obchodów, a za organizacją wydarzeń stoi Fundacja Wisławy Szymborskiej.

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie