ŚDM pod znakiem niewiadomych

Do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży pozostał tylko miesiąc. W tym czasie w Krakowie pojawią się potężne utrudnienia zarówno dla kierowców, jak i pasażerów komunikacji miejskiej. Urzędnicy postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i zorganizować specjalne spotkania informacyjne, tyle tylko, że na pierwszym ze spotkań zgromadzeni krakowianie nie dowiedzieli się żadnych szczegółów. – Wszędzie straszą zmianami, ograniczeniami i problemami więc przyszłam. Niestety powiedziano nam tylko tyle, co można było przeczytać na stronie ZIKiTu lub w Internecie – tłumaczy Ewa Smak, która była obecna podczas spotkania z urzędnikami.

Pierwsze spotkanie z udziałem urzędników Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu zorganizowano w ubiegły piątek. Wbrew oczekiwaniom organizatorów, nie cieszyło się ono dużym zainteresowaniem mieszkańców. – Na spotkaniu było nas kilkanaście, może dwadzieścia osób – tłumaczy Pani Ewa. – Nic konkretnego nie powiedziano, bo wciąż ponoć jest wiele niewiadomych – podsumowuje.

Miasto w strefach

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przed kilkoma dniami ogłosił plan podziału miasta na specjalne strefy ograniczenia ruchu. Ich mieszkańcy, chcąc poruszać się pomiędzy strefami, będą musieli posiadać specjalne wjazdówki. Identyfikatory będą musiały posiadać również osoby nie mieszkające w Krakowie, ale dojeżdżające do miasta do pracy oraz pacjenci, którzy wybierają się do innej strefy ograniczenia ruchu w celu wizyty u lekarza bądź na zaplanowany zabieg. Osoby wynajmujące mieszkanie w Krakowie i chcące podróżować w czasie Światowych Dni Młodzieży samochodem, również będą musiały posiadać identyfikator mieszkańca oraz umowę potwierdzającą najem mieszkania. Niestety urzędnicy nadal nie wiedzą, jak rozwiążą problem osób, które wynajmują mieszkanie wraz ze znajomymi i nie posiadają ww. dokumentu. O problemie pisaliśmy już w tym artykule.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ma jeszcze jeden poważny problem – brak organizacji ruchu, która miała zostać przygotowana przez zewnętrzną firmę wyłonioną w przetargu. Procedura została jednak unieważniona, bo do konkursu zgłosiło się zaledwie dwóch chętnych. Jedna z firm wycofała się przed rozstrzygnięciem przetargu, druga zaproponowała przygotowanie organizacji ruchu za 6 mln złotych. Dokument wciąż nie jest więc gotowy, a do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży został miesiąc. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu postanowił ogłosić kolejny – ekspresowy przetarg. Urzędnicy czekają na oferty firm do jutra (21 czerwca), jeśli i tym razem nie uda się wyłonić zwycięzcy, ZIKiT podzieli zadanie na kilka mniejszych choć sam został stworzony m.in. do tego by planować i wdrażać organizację ruchu dla krakowskich ulic.

Ulice bez aut

Wciąż nie ujawniono również tras przejazdu papieża Franciszka, który odwiedzi Kraków w czasie Światowych Dni Młodzieży. Podczas spotkania z urzędnikami zdradzono jednak, że w czasie przejazdu, ulice znajdujące się na trasie konwoju będą musiały zostać uprzątnięte ze wszystkich zaparkowanych tam samochodów o czym mieszkańcy będą informowani wcześniej. Jeśli ktoś nie zastosuje się do nakazu, jego samochód zostanie najprawdopodobniej odholowany.

Wiadomo za to, że strefy ograniczone ruchu będą pilnowane przez ok. 750 policjantów których zadaniem będzie kontrola wjazdówek i identyfikatorów mieszkańców oraz dbanie o zachowanie porządku w ruchu drogowym. Urzędnicy nie ukrywają jednak, że kierowcy będą musieli liczyć się z potężnymi ograniczeniami ruchu i problemami komunikacyjnymi, dlatego polecają, by w czasie Światowych Dni Młodzieży przesiadać się z samochodów na komunikację miejską, ale nie zdradzają wciąż, jak będą wyglądały rozkłady jazdy tramwajów i autobusów.

Urzędnik do usług

Urzędnicy zapewniają, że w najbliższych dniach spotkania z mieszkańcami będą odbywały się cyklicznie. Kolejne zostanie zorganizowane dziś (20 czerwca). Mieszkańcy Prądnika Czerwonego i Mistrzejowic będą mogli spotkać się z urzędnikami o godz. 18 w Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Strzelców 5. Kolejne spotkanie zaplanowano na 23 czerwca dla mieszkańców Prądnika Białego i Krowodrzy, o godz. 18 w ZSO nr 5 przy ul. Chełmońskiego 24 oraz 27 czerwca dla mieszkańców Bronowic i Zwierzyńca, o godz. 18 w SP nr 31 przy ul. Prusa 18.

(pt)

fot. www.worldyouthday.com

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie