Przyjaciel Polski uhonorowany. Nowa rzeźba przed biblioteką na Rajskiej

W środę 4 listopada na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie stanęła rzeźba przedstawiająca hrabiego Pála Telekiego, dwukrotnego premiera Węgier.

Dzieło wykonał prof. Stefan Dousa. Inicjatorem przedsięwzięcia pomnika był Komitet Społeczny Budowy Pomnika Pála Telekiego w Krakowie.

Teleki był premierem Węgier w latach 1920-1921 i 1939-1941. Uchodził za wielkiego przyjaciela Polski, który pomagał nam w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a także w obliczu niemieckiej agresji w 1939 roku. W 2001 r. hrabia Teleki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość odsłonięcia rzeźby przy ul. Rajskiej 1 w Krakowie miała odbyć się w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, ale z powodu sytuacji epidemiologicznej ceremonia została przesunięta na późniejszy termin.

Uhonorowanie węgierskiego premiera było możliwe dzięki współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Sejmiku Województwa Małopolskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie oraz Oddziału IPN w Krakowie.

(ko)

Najnowsze

Co w Krakowie